„Szívvel-lélekkel magyarnak vallotta magát” – így emlékezett ükunokája, Habsburg-Lotharingiai Mihály főherceg József Nádorra, akinek tiszteletére gyönyörű kiállítás nyílt a héten.
A szabadtéri tárlaton a magyar reformkor emblematikus személyisége elevenedik meg. Habsburg-Lotharingiai József Antal főherceg több mint fél évszázadig tartó kormányzását és a hozzá kötődő helyszíneket tekinthetik meg a látogatók a Várkert Bazár Glorietthez vezető rámpáján.
A tárlat felvillantja többek között József nádor szerepét a pesti Duna-korzó, a Nemzeti Múzeum és a Ludovika Akadémia létrehozásában, felidézi közös munkáját Széchenyi Istvánnal és apjával, de bemutatja a nádor egykori margitszigeti villáját is, melynek köszönhetően a Palatinus strand a nevét kapta. A látogatók megismerhetik a főherceg családjának és feleségeinek történetét, valamint kitekintést kapnak József nádor emlékezetére is.
A kiállítás november végéig látható a Várkert Bazár Glorietthez vezető rámpáján.
József nádor nyomában
A Budavári Palotanegyed újjászületését megvalósító Nemzeti Hauszmann Programnak az egykori csodálatos épületek újraalkotása mellett más feladata is van. Például az, hogy felkutassa és bemutassa a városrész évszázados múltjához köthető kulturális örökséget, neves személyiségeket – hangsúlyozta a kiállítás megnyitóján a Várkapitányság vezetője.
Fodor Gergely elmondása szerint példaértékű városszépítő tevékenysége során a nádor jelentős figyelmet fordított szűkebb rezidenciájára, a Királyi Palotára és annak környezetére is. Egy tűzvész után az épületet a korra jellemző klasszicista stílusban alakíttatta át, de nevéhez fűződik a királyi kertek nagyszabású fejlesztése is.
„József nádor a magyar ügy és főváros fejlődése iránt tanúsított elkötelezettsége, fáradhatatlan tenni akarása és munkabírása számunkra is példaértékű.” Ezt hangsúlyozta Fodor Gergely, hozzátéve, hogy a „legmagyarabb Habsburg örökségéhez akkor lehetünk igazán méltók, ha ugyanazzal az elszántsággal és szorgalommal folytatjuk a városépítő munkát, ahogy ő tette csaknem másfél évszázaddal ezelőtt.”
Újjászületik a Budavári Palotanegyed
A Várkapitányság vezetője kiemelte, a Nemzeti Hauszmann Program célja, hogy
a Budavári Palotanegyedet úgy adja vissza, ahogyan azt Hauszmann és kortársai ránk hagyták.
„Nyáron átadtuk a látogatóknak a Csikós udvart és a Török kertet összekötő Karakas pasa tornyát, melyben információs pont és kávézó nyílt. A tervek szerint 2026-ra elkészülünk a Budavári Palota északi szárnyának helyreállításával is, melynek eredményeként a palota újra nyitott lesz a Szent György tér irányába. A munkálatok során visszaállítjuk a lenyűgöző hauszmanni enteriőröket, az előcsarnokot, a büfétermet és az impozáns, több mint hétszáz négyzetméteres báltermet” – fűzte hozzá.
Fodor Gergely emlékeztetett arra, hogy újjászületnek a palotanegyed eredeti látképét meghatározó épületek is. A Dísz tér délkeleti sarkán ismét látható a Vöröskereszt Egylet egykori székháza. Hamarosan elkészül a Kallina Mór tervezte Honvéd Főparancsnokság épületének megújítása. Itt a városrész látogatóközpontja, kulturális és turisztikai kapuja működik majd. A Szent György tér Tabán felőli oldalán pedig már szerkezetkészen látható a József főhercegi palota.
Szívvel-lélekkel magyar volt
Habsburg-Lotharingiai Mihály főherceg, József nádor ükunokája méltó és szép szabadtéri kiállításként jellemezte az ükapja tiszteletére megnyílt tárlatot. Felidézte, hogy József főherceget a Habsburg-dinasztia magyar ágának megalapítójaként tartják számon. Támogatása nélkül hiába fogantak volna meg „a reformkor vitathatatlanul legnagyobb alakja”, Széchenyi István gróf korszakalkotó gondolatai. Nagyrabecsüléssel nyilatkozott a nádorról a sok kérdésben radikális Kossuth Lajos is.
„Szívvel-lélekkel magyarnak vallotta magát, büszke volt arra, hogy ereiben Árpád vezér vére csörgedezik, hiszen a Habsburgok őse III. Béla egyik lányát vette feleségül”
– emlékezett ükapjára Habsburg-Lotharingiai Mihály.
Nánay Mihály, a tárlat kurátora elmondta, a kiállítás tablói elsősorban József nádor gyakorlati tevékenységére fókuszálnak. Mint emlékeztetett, nádori kinevezésekor a magyarok hatalmas szeretettel fogadták „saját Habsburg-főhercegüket”, aki végre saját udvartartást hozott a budai Várba.
Lelépő, fotók: Nemzeti Hauszmann Program Facebook oldala