A tervezett ütemezésnek megfelelően halad az újjászülető Vöröskereszt-székház homlokzatdíszeinek hatalmas szaktudást igénylő újragyártása – adta hírül Facebook oldalán a Nemzeti Hauszmann Program.
Az elkészült ornamentumok első darabjai megérkeztek a műhelyekből és végleges helyükre kerültek, így az épület megjelenése napról-napra közelebb kerül századfordulós képéhez.
Egyre szebb a Vöröskereszt-székház
Úgy tudni, a rendkívül bonyolult, és számos egyedi műszaki megoldással kialakított tetőszerkezet ékessége is a helyére került a napokban. A szakemberek péntek hajnalban rögzítették a Dísz téri épület két sarokkupoláján az egyenként másfél tonna súlyú csúcsdíszeket.
Végpontjai harmincnégy méter magasan állnak.
A villámhárítóként is funkcionáló záróelemeket közel harminc szakember fél év alatt alkotta újra.
A tájékoztatás szerint szintén elkészült a tető patinázott bádogfedése. Visszakerültek a csiga- és kagylómintákkal díszített manzárdablakok, a tetőkorlát díszműbádogos posztamensei, valamint az attikafal faragott kőelemei.
A Dísz tér délkeleti sarkán álló Vöröskereszt-székház – amelyet Hauszmann Alajos, és veje Hültl Dezső terveztek – egészen a II. világháború végéig szerves része volt a Várnegyed látképének. Sérülései ellenére megmenthető lett volna,
1946-ban mégis a bontásáról döntöttek.
Helye sok évtizedig városképi sebként tátongott a budai Várban, azonban a Nemzeti Hauszmann Program részeként hamarosan újra századfordulós fényében lesz látható.
Építészeti csodák születnek újjá
Nem a Vöröskereszt-székház az egyetlen olyan újjászülető építészeti csoda, amit csak a világháború előtt láthattak. A Nemzeti Hauszmann Program részeként újjáépítik a Budavári Palota korábban megszüntetett, Sándor-palotára néző északi főbejáratát és déli kijáratát.
Olyan építészeti csodák születnek újjá a budai várban, amit csak a világháború előtt láthattak
Lelépő, fotók: Nemzeti Hauszmann Program facebook oldala