Lelépő
Image default

Csodálatos fotósorozat készült a pentezugi vadlovaról

A Hortobágyi Nemzeti Park és a pentezugi vadlórezervátum egyike azoknak a ritka helyeknek, ahol a múlt és a jelen összeér, és ahol a természet törvényei szerint élő állatok még mindig szabadon járhatják a pusztát.

A téli hajnal fagyos csendjében, amikor a nap első sugarai áttörik a puszta horizontját, különleges pillanatok születnek. A Hortobágyi Nemzeti Park egy csodálatos fotósorozatot osztott meg közösségi oldalán, amely ezt a varázslatos hangulatot örökíti meg. A képeket Csobán Péter természetfotós készítette a pentezugi vadlórezervátumban, ahol a világ legnagyobb félvad körülmények között élő Przewalski-ló populációja található.

Fotó: Csobán Péter

A felvételek nemcsak művészi szépségükkel, hanem az általuk közvetített nyugalommal és időtlenséggel is magukkal ragadják a szemlélőt. A fehér dérlepte tájon komótosan lépdelő vadlovak sziluettje a kelő nap fényében megelevenedik, mintha egy réges-régi kor üzenete sejlene fel a Hortobágy végtelen rónáin.

Pentezug, az gyedülálló természetvédelmi terület

Fotó: Csobán Péter

A Pentezugban található vadlórezervátum egyedülálló természetvédelmi terület. A Hortobágyi Nemzeti Park magterületéhez, az úgynevezett A-zónához tartozik, ami azt jelenti, hogy az ökoszisztéma védelme érdekében szigorúan elzárt a látogatók elől.

Itt nemcsak a Przewalski-lovak, hanem rekonstruált őstulkok is élnek félvad körülmények között,

szabadon alakítva a puszta vegetációját. A rezervátum területe 2470 hektár, amelyet 2017-ben 3000 hektárra bővítettek ki.

Az elektromos kerítéssel körülvett rezervátum célja, hogy a vadlovak természetes körülmények között élhessenek, miközben a természetes szelekció formálja az állományt.

Fotó: Csobán Péter

A Przewalski-lovak – a háziló legközelebbi vadon élő rokonai – egykor teljesen eltűntek a természetből, és csupán néhány állatkerti egyednek köszönhetően sikerült őket megmenteni a kihalástól. Ma a világon regisztrált körülbelül 2200 egyed közül 300 él Pentezugban, így a Hortobágyi Nemzeti Park kiemelkedő szerepet játszik a faj fennmaradásában.

A Hortobágy téli arcát is különlegessé teszik a vadlovak

Fotó: Csobán Péter

A hortobágyi puszta sokak számára a nyári legelők aranyló színében él a képzeletben, ám a tél is sajátos arcát mutatja ezen a vidéken. A zúzmarába burkolózó fűcsomók, a reggeli ködben elmosódó kontúrok és a dérlepte állatok látványa egyedi hangulatot teremt.

A Pentezugban készült fotók ezt az intim pillanatot hozzák közelebb, amikor a természet látszólag mozdulatlan, mégis lüktet benne az élet.

Csobán Péter fotósorozata nemcsak a vadlovak szépségét mutatja be, hanem a Hortobágy érintetlen természetének varázsát is. Egy pillanatra betekintést enged egy olyan világba, ahol az emberi beavatkozás minimális, és az évszázadok óta változatlan ritmusban élő állatok uralják a tájat.

Lelépő

Kapcsolódó