Lelépő
Image default

Tüneményes videó készült az év első Nóniusz kiscsikóról a Hortobágyon

A Mátai Ménesben január 29-én este 20:18-kor világra jött az év első Nóniusz kanca kiscsikója, aki már az első lépéseit teszi az istállóban – jelentette be közösségi oldalán a Hortobágyi Nonprofit Kft. Hozzáteszik, a anyja Nonius-57 Dogma, apja pedig Nonius-73 Árnyas fedezőmén.

A tündéri kiscsikóval február 22-23-án a Nyitott Istállók Hétvégéjén bárki találkozhat. Ezen a különleges hétvégén ugyanis betekintést lehet nyerni a ménes mindennapjaiba, és megnézhetjük az új jövevényt is a központi istállóban.

A Nóniuszról

A 19. század elején, a napóleoni háborúk során az osztrákok zsákmányoltak egy világospej anglo-norman mént, Noniust, akit 1816-ban Mezőhegyesre osztottak be. Nonius Senior 17 évig állt tenyésztésben, 368 kancát fedezett, és jelentős utódokat hagyott hátra, így a fajta alapítójaként tartják számon. Bár küllemre nem volt kiemelkedő, utódai erős, katonai hátas és hámos lóként bizonyultak.

A fajta rögzítésére eleinte rokontenyésztést alkalmaztak, majd angol telivérekkel végzett cseppvérkeresztezéssel korrigálták a küllemi hibákat. A 19. század végére négy mén genetikai vonalán keresztül alakították ki a fajtát, amely besorolás ma is érvényben van.

A mezőhegyesi állományt 1961-ben Hortobágyra telepítették.

 

A második világháború után a nóniusz elvesztette katonai szerepét, és igáslóként terjedt el az Alföldön, de a mezőgazdaság modernizációjával egyre csökkent az állománya. A fajta megőrzésére 1989-ben megalakult a Nonius Lótenyésztő Országos Egyesület.

A nóniusz két típusa ismert: a nagyobb testű, fekete mezőhegyesi és a kisebb, pej hortobágyi. Nyugodt, kitartó, kiváló igásló és fogatló, valamint az ugrósportban és hobbilóként is bevált. A modern igényekhez igazodva angol telivérekkel könnyedebbé és gyorsabbá teszik a fajtát, hogy jobban megfeleljen a fogatsport követelményeinek.

Lelépő

Kapcsolódó