Lelépő
Image default

Csodálatos film készült az idén ötven éves Hortobágyi Nemzeti Parkról

A Hortobágyi Nemzeti Park (HNP) kialakításának gondolata már a 20. század első felében megfogant, de csak 1967-ben a „Pro Natura” kiáltvány megfogalmazásával öltött komoly formát. A nemzeti park alapításával együtt a jogszabály védelem alá helyezett további hét különálló természetvédelmi területet.

Alapítása óta a nemzeti park jelentősen bővült. Természetvédelmi oltalom alá került a Tisza-tó Poroszlói-medencéjének legnagyobb része és a valamikori mocsarak helyén létesült, madárvilágukról híres halastavak, így

a nemzeti park területe ma meghaladja a nyolcvankétezer hektárt.

A tájképi értékek, a növény- és állatvilág különös összetétele, sajátos néprajzi-kultúrtörténeti emlékei, az élő pásztorhagyományok, azaz valamennyi tulajdonsága együtt teszi pótolhatatlan, feltétlenül védendő kinccsé a Hortobágyot, melyet a természet védelméről szóló törvényen túl nemzetközi szerződések is segítenek. Hosszas előkészítés után,

1991. december 1-én az UNESCO a megtisztelő Világörökség címet adományozta első nemzeti parkunk számára „Hortobágyi Nemzeti Park – a Puszta” néven.

A filmben az alapításról, a tájléptékű természetvédelmi programokról, feladatokról a szakértők emlékeznek meg.

A Hortobágyi Nemzeti Park egyik különleges része a Pentezug puszta. Több mint háromszáz eurázsiai vadló és kétszáznegyven rekonstruált őstulok legelése biztosítja itt a kedvező ökológiai állapot fenntartását.

EZEN TÚL LÁTOGATÓKÖZPONT ÉS TERMÉSZETISKOLA LÉTREHOZÁSÁVAL AZ ÖKOTURISZTIKAI ÉS KÖRNYEZETI NEVELÉS TERÜLETEN IS FEJLŐDÉS LÁTHATÓ.

A pusztát a hazai jogszabályok mellett nemzetközi szerződések is védik. Teljes területe UNESCO bioszféra rezervátum. A madárvonulásban fontos szerepet játszó vizes élőhelyei felkerültek a Ramsari Egyezmény listájára.

Mint ismet, a Hortobágyi Nemzeti Park hazánk első nemzeti parkja. 1973. január elseji létrehozását segítette a magyar kormányhoz benyújtott „Pro Natura” memorandum, amelyet huszonegy nemzetközi hírű tudós írt alá. Területe nyolcvankétezer hektár. 1999. november 30-án Marrákesben, az UNESCO Világörökség Bizottságának ülésén felvették az egész területét a világ kulturális és természeti örökségeinek listájára

A Hortobágyi Nemzeti Park születésnapját számos módon megünnepelhetjük. Például elképesztő hamburgerekkel a Mariska étterem jóvoltából. Örülhetünk annak is, hogy a kulturális örökség részei lettek a hortobágyi pásztorok.

Lelépő, címlapfotó: Bella László

Kapcsolódó