Lelépő
Image default

A magyar Mexikó-puszta csodájára jár a világ, ez az oka

Idén huszonöt éves a Parkerdő nemzetközi hírű örökerdő kísérleti és bemutató területe, a Mexikó-puszta, melyet akár laboratóriumnak is nevezhetnénk.

Az idén huszonöt éves A Mexikó-pusztai Pro Silva bemutató területen a Pilisi Parkerdő üzemi kísérleti munkja, mely 1999-ben indultak. A projektet Dr. Csépányi Péter, a Parkerdő jelenlegi vezérigazgató-helyettes irányította.

Mexikó-puszta területén is nyomon követhető a klímaváltozás

A területen erdőművelési és fakitermelési eljárásokat próbálnak ki, amelyek a folyamatos borítást biztosító erdőkezelés hazai eljárásainak alapjait jelentik. Ilyen fontos vizsgálat például a kocsánytalan tölgy elegyarányának fokozatos növelése a fafaj lékekben történő megújításával a jóval árnytűrőbb fafajok folyamatos borítása között, gyertyános-bükkösben.

A Pilisi Parkerdő tájékoztatása szerint ennek a jelentősége hatalmas. A klímaváltozás hatására a hazai bükkösök és gyertyános-bükkösök területei nagy valószínűséggel a tölgyesek zónájába kerülnek át viszonylag rövid időn belül. Fontos tehát, hogy

ez az átmenet nagyobb megrázkódtatások nélkül, fokozatosan, szinte észrevehetetlenül menjen végbe.

Pro Silva bemutató terület is egyben

Más szempontból is fontos ez a terület. A szakmai párbeszéd a tárgya a folyamatos borítást biztosító erdőkezelés értékelése gazdasági szempontból.

„A Mexikó-pusztai Pro Silva bemutató területen az elmúlt huszonöt évben minden erdészeti beavatkozást gazdasági szempontból is kielemeznek” – magyarázza közleményében a Pilisi Parkerdő. Hozzáteszik, többek között ennek is köszönhető, hogy kezd megerősödni az a felfogás a szakmán belül, hogy a folyamatos erdőborítás gazdasági szempontból is versenyképes alternatíva, miközben ökológiai szempontból egyértelműen kedvezőbb.

Lelépő

Kapcsolódó