Az utolsók között tértek vissza költőhelyükre a színpompás gyurgyalagok. Most már elegendő mennyiségű rovar van számukra, így magabiztosan kezdték meg a nászidőszakot és a friss üregeik kiásását is.
Isten hozott benneteket újra a Bükkben!
Visszatértek afrikai telelőhelyeikről a Bükkbe a színpompás gyurgyalagok – jelentette be közöségi oldalán a nemzeti park. Molnár Márton természetvédelmi őr tájékoztatása szerint ezek az legkésőbb érkező vonuló madarak egyike.
„Nem véletlen, hiszen a fő táplálékukat jelentő repülő rovarok csak az igazán meleg idő beköszöntével jelennek meg kellően nagy mennyiségben” – magyarázza. Hozzáteszi, telepes fészkelőként löszfalba vagy talajba vájt üregekben költenek.
„A napokban ellenőrzött telepeken már igen aktív jelenlét volt tapasztalható, viszaérkezésüket követően máris megkezdődött a nászidőszak, és a friss üregek kiásása” – hangsúlyozza a szakértő.
A gyurgyalagról
A Magyar Madártani Egyesület tájékoztatása szerint a gyurgyalag fészkelőterülete a Pireneusi-félszigettől az Urál hegységig, illetve Kis-Ázsiától Közép-Ázsiáin át Kasmírig terjed. Költ Északnyugat-Afrikában és elszigetelten Dél-Afrikában is. Európában egyes párok alkalmanként az összefüggő fészkelőterülettől északabbra is megjelennek.
Ilyen költések ismertek Hollandiából, Belgiumból, Dániából és Dél-Angliából.
„Magyarországon a középhegységek zárt erdővel borított részeinek kivételével bárhol megtelepedhet” – magyarázzák az MME szakértői. Hozzáteszik, a gyurgyalag kedveli a meleg, napsütötte domboldalakat, a déli fekvésű homokbányákat. Néhány évtizeddel ezelőtt elsősorban a nagyobb folyók partfalaiban költött éés csak néhány nagyobb telepe volt ismert.
Az utóbbi két évtizedben az igazán nagy – 50 pár feletti – telepei ritkává váltak. Fészkelésre alkalmas partfalak esetén egy-két pár megtelepedésére viszont bárhol számíthatunk.
Lelépő