Lelépő
Image default

Meseszép ködvirágok nyílnak az Alföldön

A Körös-Maros Nemzeti Park Cserebökény részterületén február közepétől már tömegesen virágzik a tavaszi ködvirág. Ahol nagyobb mennyiségben nyílik, ott szinte ködszerű bevonatot képez a talajfelszínen.

Összefüggő szőnyeget alkotnak a ködvirágok

„A ködvirág a reggeli komolyabb fagyok megszűnését követően, kora tavasszal, februárban és márciusban kezd virágozni” – írja weboldalán a Körös-Maros Nemzeti Park. A tájékoztatás szerint az egyéves, keresztes virágú növény 4-16 centiméter magas, de legtöbbször igen alacsony marad. A talajra simuló tőlevélrózsáját több levél alkotja, innen ágazik ki két-három virághajtása, melyek tetején pár milliméteres, fehér színű virágok ülnek.

Igénytelenek és gyönyörűek

A nemzeti park munkatársainak leírása szerint a ködvirág Európai elterjedésű faj, Közép-Európán belül a legnagyobb állománya Magyarországon található. Napfényes, száraz gyepeken, legelőkön és kaszált réteken, de akár szántóföldeken is találkozhatunk vele.

Leginkább az alföldi sík területeken fordul elő.

Különösebb igénye sem a táplálék, sem a víz tekintetében nincs, rendkívül jól alkalmazkodó növényfaj. Apró, gyorsan és jól terjedő magjai vannak, az elhullott kis magvak sokszor már ősszel csírázásnak indulnak. Virágzásuk februárban kezdődik, amikor a mezők más növényei még nem jelentek meg. A virágzás és a termésérlelés mindössze pár hétig tart, utána elszórja magjait.

Lelépő, fotók: Őze Péter

Kapcsolódó