A hosszú évek óta elzárt és mára leromlott állapotú Citadella megújításával sok évtizedes adósságot törleszt a Nemzeti Hauszmann Program. Ahogyan azt a Lelépő korábban már megírta, a cél az, hogy Budapest tetején egy szerethető helyszínt adjanak vissza az embereknek, ahol a hazai és a külföldi látogatók is tartalmasan tölthetik el az időt.
Több lépésben születik újjá a Citadella
A hivatalos tájékoztatás szerint a világörökségi helyszínhez méltatlan állapotok felszámolását célzó munkálatok során elvégezték a terület állapotfelmérését és régészeti feltárását. Most több ütemben zajlik az erőd külső és belső falainak rekonstrukciója és a belső udvarának rendbetétele. A fejlesztésnek köszönhetően a zöldfelület a másfélszeresére nő, az erődfalon belül egy új közparkot alakítanak ki.
Mint arról a Lelépő is beszámolt, a munkálatok egyik leglátványosabb elemeként megnyitották a falakat az északi és a déli oldalon. 2022. március 15-ike óta Magyarország legnagyobb nemzeti lobogója díszíti a Citadellát.
A zászló minden nap emléket állít azoknak a hősöknek, akik életüket adták a magyar függetlenségért.
A Szabadság-szobor mögött egy látványos lépcsősort alakítanak ki, amelyen keresztül a látogatók közvetlenül beléphetnek az erőd parkjába. A megújult ágyútoronyban a magyarság szabadságküzdelmeit bemutató látványos kiállítást hozunk létre a Szabadság Bástyája címmel.
Felállványozták a Szabadság-szobrot, kereszt kerül a szovjet katona helyére
A Citadella megújításával párhuzamosan a Várkapitányság szakemberei felállványozták a több évtizede elhanyagolt szoborcsoportot, így elvégezhetőek a posztamens és a szobor állapotfelmérési, feltárási és diagnosztikai munkái. Úgy tudni,
jelenleg a talapzaton feltárt kőhibák és az időjárás okozta erózió javítása, valamint a kőelemek cseréje és restaurálása zajlik.
A munka során a szakemberek megtisztítják a főszobor és a kompozíció többi elemének felületét is. Mindemellett átvizsgálják a szobrokban található több ezer rögzítőcsavart és kijavítják az esetleges repedések okozta hibákat is. Jelenleg a fémrestaurátorok a belső szerkezeti kötések cseréjét, valamint a külső felületek tisztítását végzik.
„A talapzatra elhelyezünk egy keresztet, az 1100 éves magyar államiság, a nyugati kereszténység és az európai kultúrkör legfontosabb szimbólumát” –
írja közösségi oldalán a Nemzeti Hauszmann Program. Kiemelik, arra a talapzatra teszik, amelyet a sztálinista Borisz Jofan tervezett, és ahol korábban a szovjet katona szobra állt, egy keresztet állítunk.
A restaurálási munkálatokat követően elkezdik a szobor körül lévő terasz új kialakítását, amely megjelenésében illeszkedni fog a Citadella megújuló külső és belső közparkjaihoz. A több szakaszból álló munka várhatóan 2026-ra fejeződik be, ebben az időszakban várható a kiállítás megnyitása is.
Lelépő, fotók: Nemzeti Hauszmann Program