A Csurgó-völgyben lévő andezit bányából származó kemény kőzetet hosszú időn át épületek alapjaihoz bányászták. A felhagyott bánya katlanja egy turisztikai látogatóközponttal egészül ki.
Meseszép látogatóközpont bújuk meg a felhagyott bánya katlanjában
A BORD Stúdió által tervezett, idén átadott TATK Tokaj Aktív Turisztikai Központ célja, hogy Tokaj borvidékhez, a borokhoz kapcsolódó gasztronómiai programokat nyújtson a környékre érkező turisták számára. Teret ad főző workshopok, gasztronómiához köthető kiállítások, zenés, kulturális előadások, vetítések számára. Rendezvényei illeszkednek a Bodrog partján már meglévő turisztikai létesítmények eseményeihez, esetleges fesztiválokhoz, de önálló vonzerővel is bír.
A tervezőknek nem volt könnyű feladata, hogy olyan épületet hozzanak létre, amelyben ezek a funkciók egyszerre vannak jelen. Végül a közel ötszáz négyzetméteres épületegyüttesben főzőstúdió, kiállítótér, gasztro kertmozi és egy négyszáz fős rendezvényterem is helyet kapott.
Ökofolyosó a természeti csodákhoz
Az új turisztikai központ Tokaj városának világörökségi területeihez kapcsolódóan, a Kopasz-hegy északi lábánál, a Csurgó-völgy elhagyatott andezit bányájának félköríves katlanjában kapott helyet.
A tervezők szerint a helyszín tulajdonképpen a különböző jelentős élőhely mozaikokat összekötő ökofolyosó része, amely kiemelten kezeli a helyi növény- és az állatvilág védelmét. A telek másik különlegessége, hogy
egy forrás is ered rajta, két kis vízgyűjtő területtel, mely a helyiek által gyakran látogatott célpont.
A látogatóközpnt inspirációjának forrása az életet jelentő víz
A forrás az emberiség számára az életet jelentő víz felbukkanásának lelőhelye. Ezen különleges pontokat sokszor legendák, mítoszok övezik. Környékbeliek és turisták gyakran keresik fel, hogy szomjukat oltsák. Mint természeti értéket az ember ősidők óta védelmezi, helyét pedig forrásfoglalóként építi körbe. A BORD Stúdió tájékoztatása szerint ezen gondolatok mentén született meg az épület koncepciója. Kihasználva a domborzati adottságokat, természetbe illeszkedő, rejtőzködő épülettömeget hoztak létre. Ahogy fogalmaznak, a táj és az épített környezet egységéből létrejött forma kiemeli,
középpontba helyezi az éltető forrást, miközben mindenki számára elérhető, látogatható marad.
Különleges helyszín, egyedülálló építészeti megoldások
A helyszín különlegessége, hogy a felhagyott andezit bánya természetes térfala U alakban öleli körbe a forrást. A turisztikai központ épületének tömege a katlan ezen íves formáját egészíti ki, zárja be. Ugyanakkor az épület tájba illesztett, egyszintes tömege szabadon átjárható.
A látogató útja a belső térből egyenesen a katlan szegélyezte zárt kert felé vezet, benne a kis csörgedező forrással és az azt övező vízfelület idilli hangulatával. A tervezők egyedi látásmódjának köszönhetően a bejárati szintről nyilvános kültéri lépcső vezet az épület feletti tetőteraszra, mely észrevétlen kapcsolódik a katlan partfalának tetején körbefutó erdei ösvényhez.
Innen a katlan kertje más szemszögből, izgalmas perspektívából is megfigyelhető.
A külső és belső terek egy kompozíció részei, határaikat üvegfalak mossák el. A helyi kövek és építőanyagok felhasználása csak tovább erősíti a táj és épület kapcsolatát.
Fejlesztések Tokajban, a látogatóközpont környékén
A borvidéken az elmúlt időszakban számos fejlesztés valósult meg. Vadonatúj arculatot és formát kapott Mád központjában az egykori tűzoltóépület. Egy GINOP-os pályázatnak köszönhetően a Tokaji borvidék világörökségi értékeit bemutató turisztikai és kulturális látogatóközpont valósult meg. Szelfipont, kilátó és tematikus borút épült az egyik legszebb településén és egy új bicikliutat is kiépítettek. Jó hír, hogy a régiót egy új vonatjeggyel kedvezményesen is bejárhatjuk. Ismét elérhetővé vált ugyanis a MÁV-START és a Volánbusz közös terméke, a Tokaji Borongoló napijegy.
Lelépő, Forrás és fotók: BORD Stúdió, Palkó György