Lelépő
Image default

A margitszigeti virágok már január elején temetnék a telet

Bár még csak most kezdtük az új évet, és a tél kellős közepén járunk, a természet máris ígéretet tesz a tavaszra. A Margitszigeten álló Szent Mihály-kápolna környékén a figyelmes szemek felfedezhetik az első téltemető virágokat, amelyek üde sárga szirmaikkal a hideg ellenére is az élet újjászületésének hírnökei.

A téltemető, a tavasz szelíd előfutára

A téltemető (Eranthis hyemalis) az egyik legkorábban nyíló vadvirág hazánkban. Már január végén vagy február elején megmutatkozik, még a hófoltok között is színt hozva a kopár téli tájba. Apró, napsárga szirmai és mélyzöld gallérlevelei a napfény melegét idézik, így nem véletlenül váltak a tél végét, a tavasz közeledtét jelképező növénnyé.

Az alacsony termetű növény rendkívül ellenálló: hidegtűrő képességének köszönhetően akkor is virágzik, amikor a fagyok még éjszakánként bekopogtatnak. A téltemető nemcsak szépségével nyűgözi le az embert, hanem fontos szerepet is játszik a beporzók táplálékellátásában, hiszen az első nektárforrások között van a méhek és más rovarok számára.

A természet és történelem találkozása Budapest szívében

A Margitsziget, Budapest zöld szívében, nemcsak a városlakók kedvelt pihenőhelye, hanem botanikai kincsekkel teli terület is.

A szigeten álló Szent Mihály-kápolna környezete különösen bájos látványt nyújt a téltemetők korai megjelenésével.

A 12. századi eredetű kápolna a sziget egyik legrégibb építészeti emléke, így a történelem és a természet találkozásának szép példája.

A téltemetők most felbukkanó apró csokrai finom színfoltokként törik meg a fák téli kopárságát. Ez a látvány nemcsak a természetjárók és fotósok figyelmét vonzza, hanem emlékeztet arra is, hogy a tél elmúlása elkerülhetetlen, és a tavasz már a küszöbön áll.

Lelépő

Kapcsolódó