Lelépő
Image default

Egészen különleges kiállítás nyílik Budapest 1944-45-ös ostromáról

A tárlat nemcsak a történelem szerelmeseinek, hanem mindazoknak szól, akik értékelik a hit és az emberi kitartás erejét. A „Szeretteim, imádkozzatok!” kiállítás megrázó, mégis felemelő módon mutatja be, hogy az emberi lélek miként találhat erőt a legnehezebb időkben is.

A történelem legsötétebb pillanatai közepette is reményre lelhetünk – ezt mutatja be a Budavári Evangélikus Egyházközség különleges kiállítása, amely 2025. január 26-án nyílik meg a budavári evangélikus templomban. A „Szeretteim, imádkozzatok!” című tárlat Bagár Iván egykori segédlelkész naplóján keresztül idézi fel az 1944–45-ös budapesti ostrom viharos napjait.

Budapest ostroma

Az 1944 decemberétől 1945 februárjáig tartó ostrom Budapest történetének egyik legdrámaibb időszaka volt. A Vörös Hadsereg és a német-magyar csapatok között zajló harcok szinte teljesen romba döntötték a fővárost. A Budai Vár, stratégiai elhelyezkedése miatt, a harcok egyik központi helyszíne volt. A lakosság a bombázások és az ostrom közepette pincékben húzódott meg.

Ezekben a hónapokban született Bagár Iván ostromnaplója, amely

nem csupán a háború kegyetlenségéről, hanem az Istenbe vetett hit megtartó erejéről is tanúskodik.

Egy napló, amely túlnőtt a múlt keretein

A kiállítás egyedülálló betekintést nyújt a Budavári Evangélikus Egyházközség segédlelkészének életébe, aki a pusztító körülmények közepette is a lelki erő megőrzésére buzdított. A napló megrázó bejegyzései a személyes megpróbáltatásokon keresztül ábrázolják az ostrom borzalmait, miközben

reményt és hitet közvetítenek.

A tárlat a templom falai között valóságos időutazásra invitálja a látogatókat, miközben rávilágít arra, hogy a hit és a közösség ereje még a legkilátástalanabb időkben is képes összetartani az embereket.

A kiállítást január 26-án, 12:30-kor nyitja meg dr. Fabiny Tamás püspök és egészen április 25-ig lesz látogatható, előzetes egyeztetés alapján. Bejelentkezni és további információt kérni a budavar@lutheran.hu e-mail címen lehet.

Lelépő, fotók: Fortepan

Kapcsolódó