Lelépő
Image default

Figyelem! Vakságot és égési sérülést is okozó, igen veszélyes növény jelent meg a népszerű túraútvonalak közelében

Akár vakságot, égési sérüléseket okozhat a Botfa határában megjelent úgynevezett invázós növényfaj, a kaukázusi medvetalp. A veszélyes növényt nagyon nehéz kiirtani.

A Zalaegerszeg mellett, népszerű túraútvonalak közelében felbukkanó példányokat nem szabad félvállról venni, dr. Illyés Zoltán biológus szerint ugyanis az valóban veszélyes az emberi egészégre.

Így néz ki a veszélyes növény

Dr. Illyés Zoltán biológus arra hívta fel a figyelmet: Botfa határában, nem messze a túraútvonalaktól egy emberi egészségre is veszélyes inváziós növényfaj egyedei kerültek elő.

A növény puszta érintése súlyos, akár maradandó égési sérüléseket okozhat adott bőrfelületen. Szembe kerülve komoly látásproblémát, akár vakságot is előidézhet. A problémát

a növény nedvében található fotoszenzitív vegyületek okozzák.

A kaukázusi medvetalp mérgező, inváziós gyomnövény. Ami még veszélyesebbé teheti, hogy nagyon a hasonlít a közönséges medvetalpra, amely viszont nem mérgező. Előbbi három-öt méteresre is megnőhet, míg utóbbi maximum egy-másfél méter magasságú.

Erőteljes, vastag, szőrös szára van, amelyet nagy, szív alakú levelek borítanak. A növény jellegzetessége a virágzata, amely hatalmas, dúsan elágazó csomókban helyezkedik el a szár tetején. A virágok fehér vagy sárga színűek lehetnek, és jellegzetesen erős, kellemetlen szagot árasztanak.

Mit tegyünk, ha érintkeztünk vele?

Mivel a kaukázusi medvetalp súlyos bőrirritációt és égési sérüléseket okozhat, érintkezés esetén fontos az érintett terület azonnali mosása. Ez azonban nem elegendő, a súlyos következmények elkerülése érdekében

a lehető leghamarabb orvosi segítséget kell kérni.

A szakértő megkongatta a vészharangot, Szerinte ugyanis, ha Botfa határában megjelent a növény, várható, hogy máshol is felbukkan. Kiemeli: túrázás közben vigyázni kell, hogy ne érjünk hozzá, mert egyéni érzékenység alapján (amit nem tudunk magunkról) egészen komoly égési sérülés szerű bőrtüneteket okozhat a vele való érintkezés.

A biológus arra is emlékeztetett: a rendkívül veszélyes növény

korábban Keszthely és Hévíz mellett is felbukkant, de onnan elvileg sikerült kiirtani.

Mivel inváziós növényről van szó, erősen terjed, aminek következtében komolyan veszélyeztetheti az őshonos növényfajokat és a természetes ökoszisztémákat. A növény gyors terjedése, növekedése és nagy mennyiségű magtermése miatt nehéz ellenőrzés alatt tartani és teljes mértékben kiirtani.

Lelépő, fotók: Go botanic és Getty

Kapcsolódó