Poprádnál készített látványos fotókat Peter Chalupka a május 3-án látható égi jelenségről. A reggeli órákban altocumulus lenticularis, azaz lencsefelhő nyújtott különleges látványt a Magas Tátra felett. Földöntúli, rózsaszín színbe öltöztette az égboltot.
Mi az a lencsefelhő?
Az altocumulus lenticularis a középszintű felhők családjába tartozik, 2,5 és hat kilométeres magasságban keletkeznek, többnyire hegyek, dombok felett. A felfőfajta a hidegfrontok átvonulását követően jönnek létre, a légköri hullámok feláramlási szakaszában.
AZAZ KIALAKULÁSUK NEM CSAK AZ IDŐJÁRÁSSAL, DE A DOMBORZATTAL IS ÖSSZEFÜGG.
Többnyire lencse vagy mandula formájúak, nevüket is innen kapták. A körvonalaik rendszeresen élesek, jól körvonalazódnak.
A magassági szelek miatt gyorsan változik a formájuk, ezáltal átalakulnak. A lencsefelhők gyönyörű látványt nyújthatnak, mivel általában fényes, fehér színűek, így a Nap sugarai szép árnyalatokat hozhatnak létre rajtuk.
Ezt láttad már?
Számos tátrai kiránduló fotózta le december közepén a Magas-Tátrában felbukkanó látványos lencsefelhőket, amelyek a naplemente csodálatos szivárványszíneiben tündököltek. A fotókat a Vysoké Tatry nevű Facebook csoportban osztották meg. Ezekből a felvételekből válogattunk.
Csodálatos lencsefelhőkkel ragyogott a naplemente a Magas-Tátrában – képgaléria
Lelépő