Madárritkaság jelent meg a Hortobágyi Nemzeti Park Igazgatóságának működési területén! A tájékoztatás szerint egy jeges sirályt figyeltek meg a madárszakértők.
Elképesztően ritka látvány hazánkban a jeges sirály
Egy fiatal jeges sirály, tudományos nevén Larus hyperboreus bukkant fel Tiszafüred határában, a regionális hulladéklerakó telepen január közepén.
„Ennek a rendkívül ritka kóborlónak ez volt a tizenkettedik bizonyított megfigyelési adata Magyarországon” – írja közösségi oldalán a Hortobágyi Nemzeti Park. Hozzáteszik,
feltehetően a markáns, sarkköri eredetű hidegfront révén jutott el térségünkbe.
Érdekességek a madárfajról
A világ második legnagyobb méretű sirályfaja, elterjedési területe az északi sarkkörön túl található. A Magyar Madártani Egyesület leírása szerint a jeges sirály Európában, Ázsiában és Észak-Amerikában is költ. Cirkumpoláris elterjedésű faj. Költőhelyén kedveli a sziklás területeket, rendszerint sziklafalakon és szigeteken költ. Nem alkot nagy telepeket, körükben nem ritkák a magányos fészkelő párok sem.
Testhossza hatvankét-hatvannyolc centiméter, szárnyfesztávolsága akár százhatvanöt centimétere is lehet. Testtömege 1,3–1,7 kilogramm között mozog.
Tíz éve a kihalástól féltették
Norvég kutatók mintegy tíz évvel ezelőtt már elkezdték kongatni a vészharangot a faj miatt. Úgy vélik ugyanis a szerves hulladék óriási tömege veszélyezteti az Északi-sarkkör vidékén élő madarak életét.
Meglátásuk szerint akkor a madarak túlélési esélyei egyre csökkentek.
A Barents-tengeri Medve-sziget populációjának vizsgálatából kiderült, hogy elsősorban a nőstény állatokat sújtja a mérgezés. Ráadásul a méreganyagok a tengeri madarak testében felhalmozódnak. Az egyedszámlálás kimutatta, hogy a Medve-szigeten élő példányok száma 1987 és 2010 között évente mintegy nyolc százalékkal csökkent.
A jeges sirály Magyarországon védett madár, természetvédelmi értéke huszonötezer forint.
Lelépő, fotók: Hortobágyi Nemzeti Park Facebook oldala, Borza Sándor