A Bükki Nemzeti Park Igazgatóságának, mátrai csoportjának természetvédelmi őre, Molnár Márton fotózott működési területükön egy gyönyörű madarat. A zsezse ritkán látható hazánkban, így külön öröm a felbukkanása.
Tündéri énekesmadarak telelnek hazánkban
„A zsezse hazánkban szórványos téli vendég. Nevét jellegzetes „zse-zse” szótagokra emlékeztető hívóhangjáról kapta” – írta közösségi oldalán a nemzeti park. Hozzáteszik, az északi tájakon tapasztalható éghajlat-, és táplálékviszonyoktól függően nagy eltéréseket tapasztaltak a hozzájuk érkező zsezsék számában az egyes évek közt.
„Olykor egész télen alig látunk egy-két madarat, míg máskor rendszeresek a nagyobb csapatai is” – mutatnak rá. Hozzáfűzik, az idei tél egy viszonylag jó évnek számít, Igazgatóságuk működési területén belül is
több helyen feltűntek már ezek csodás énekesmadarak.
Innen ismerhető fel a zsezse
A zsezse Magyarországon védett faj, pénzben kifejezett természetvédelmi értéke 25.000 forint. Testhossza 11–15 centiméter, szárnyfesztávolsága 20–25 centiméter, testtömege 9–16 gramm. Könnyen felismerhető a homlokán látható vörös foltról. Általában a nyírfélék termését fogyasztja, de költési időben rovatokat is eszik.
Az énekesmadár fűszálakból, apró gallyakból épít csésze alakú fészket, amelyeket tollakkal bélel ki. Érdekesség, hogy fészket csak a tojó épít. A fészekbe öt-hat tojás kerül, amelyen a tojó nagyjából tíz-tizenkét napig kotlik.
Az elterjedési területe rendkívül nagy, egyedszáma ugyan csökken, de még nem éri el a kritikus szintet. A Természetvédelmi Világszövetség Vörös listáján éppen ezért egyelőre nem fenyegetett fajként szerepel.
Lelépő, fotók: Molnár Márton