A múzeumok és galériák varázslatos világa idén is különleges pillanatokkal ajándékozta meg a kultúra szerelmeseit. Festmények, fényképek, régészeti leletek és forradalmi emlékek egyaránt megidézték a múltat, miközben új perspektívákat nyitottak a jelenben nagyszerű kiállításokon.
Összegyűjtöttük az öt legemlékezetesebb kiállítást, amelyekért igazán megérte idén múzeumba látogatni. Ha pedig valamelyikről lemaradt, még nincs minden veszve: némely tárlat 2025-ben is várja a látogatókat.
Egy ismeretlen ismerős felbukkanása ingyenes kiállításon
Magyarország legismertebb, mégis legtitokzatosabb festőjének rejtélyes festménye került kalapács alá a Virág Judit Galéria téli aukcióján. Csontváry Kosztka Tivadar Pirosruhás gyermek című képének modelljét a mai napig nem sikerült azonosítania a művészettörténészeknek, az azonban biztos, hogy az illető káprázatos szemekkel, szuggesztíven néz az őt figyelők szemébe. A november 30. és december 14. között bárki számára ingyenesen megtekinthető kiállításon láthattuk Munkácsy Zichy Zsófiáról készült portréját is, amely Ausztráliából érkezett haza kalandos úton.
Ezen a kiállításon két hétig ingyen gyönyörködhetsz a két legnagyobb magyar festő alkotásaiban
Frida Kahlo életének titkai tárultak fel a Mai Manó Házban
Frida Kahlo fotógyűjteménye címmel a világhírű mexikói festőművész életének különböző korszakaiba bepillantást engedő fényképekből nyílt kiállítás októberben Budapesten, a Mai Manó Házban. A tárlat 241 korábban nem publikált, Frida által nagyra tartott fényképet tár a látogatók elé. Külön érdekesség volt az a háttérinformáció is, hogy a festőnő személyes tárgyainak jelentős részét – hatezer fényképet, néhány rajzot, levelet, gyógyszert és ruhát – ötven éven át elzárva tartották egy fürdőszobában.
Különleges technikával készült fotókon idézték meg az ’56-os forradalmat
Múlt és jelen 68 év különbséggel kapcsolódott össze a Terror Háza Múzeumban az októberben megnyílt 1956 – Múlt, nem múlt című kiállításának fotóin. A tárlaton Varga Csaba, úgynevezett lentikuláris képalkotással készült munkái voltak láthatók. A lentikuláris eljárás lényege, hogy egy múltban készült fényképre speciális megoldással rávetítik az adott helyszín mai fotóját, így a múlt és a jelen egybejátszása egy speciális lencse és eljárás segítségével egyetlen, azonos képen látható.
Elképesztő kiállításon, különleges technikával készült fotókon kel életre az ’56-os forradalom
Igazi kincseket állítottak ki a Nemzeti Múzeumban
A Magányos hegy kincsei – Évezredes történetek a Somló-hegyen címmel új régészeti kiállítás nyílt a Magyar Nemzeti Múzeumban még januárban. A Somlón tavaly év elején elindult friss kutatás eredményeként feltárt kincsleletek alapjaiban változtatják meg a késő bronzkor végi és kora vaskori rítusokról eddig kialakított képet. Az előkerült tárgyak mögött egész Európát átszövő kapcsolatrendszerek húzódnak. Az arany és borostyán ékszerek, egy vadkanagyar trófeakészlet és az egyedi fegyverek mind egy virágzó, késő bronzkori közösséget mutatnak be a Somlón.
Az ország legmagányosabb hegyének kincseiből nyílik különleges kiállítás
Munkácsyval nem lehet betelni
A Szépművészeti Múzeum november végétől egy igazán különleges kulturális élményre hív, amely elkalauzol a 19. századi magyar festészet világába. Megmutatja, hogyan lett Munkácsy Mihály nem csak az egyik legnagyobb magyar festőművész, hanem világszerte ismert alkotó.
Bár a kiállítás 2024-ben ejtette rabul a szívünket, nem kell szomorkodnia annak sem, aki még nem látta. 2025-ben továbbra is várja a tárlat a művészetek szerelmeseit, hogy egészen márciusig ünnepelje Munkácsy Mihály születésének 180. évfordulóját.