Múlt és jelen 68 év különbséggel kapcsolódik össze a Terror Háza Múzeumban hétfőn megnyílt 1956 – Múlt, nem múlt című kiállításának fotóin. A tárlaton Varga Csaba, úgynevezett lentikuláris képalkotással készült munkái láthatók.
Varga Csaba fotóriporter, fotográfus, épületfotós múlt és jelen összekapcsolódásának különleges vizuális hatását keltő alkotásain egy speciális eljárásnak köszönhetően a forradalom és szabadságharc idején készült fényképek kelnek életre.
A lentikuláris eljárás lényege, hogy egy múltban készült fényképre speciális megoldással rávetítik az adott helyszín mai fotóját, így a múlt és a jelen egybejátszása egy speciális lencse és eljárás segítségével egyetlen, azonos képen látható.
Varga Csaba olyan 1956-os korabeli fotókat választott ki a Fortepan archívumából, amelyek Budapest utcáin készültek a forradalom és szabadságharc idején. A válogatást követően elkészítette a képek mai megfelelőjét ugyanazokról az épületekről, utcarészletekről, az eredetivel megegyező szögből, hasonló napszakban és időjárási körülmények között.
Az alkotó a korabeli képekkel a kezében hónapokig járta Budapest utcáit, keresve azt a pontot, ahol a fotós állhatott 60 évvel azelőtt.
Az általa készített képeket vetítette rá egy speciális eljárással az eredetiekre.
A kiállítás egyetlen napon, október 23-án ingyenesen is látogatható, csakúgy, mint az egész Terror Háza Múzeum. A látogatók a hagyományoknak megfelelően idén is gyertyagyújtással emlékezhetnek a múzeum előtti Hősök falánál az 1956-os forradalom és szabadságharc hőseire és áldozataira.
Lelépő, fotók: Terror Háza Múzeum Facebook oldala