Egy 15. századi kínai porcelán lelettel bővült a Hauszmann-sztori kiállítás. Mindez annak köszönhető, hogy a Budavári Palotanegyed megújítása során hatalmas figyelmet fordítanak a különleges tárgyi kincsek fellelésére.
Egy több mint fél évezredes kínai porceláncsészét állítottak ki a Hauszmann-sztori kiállításon, amelyet a Ming-dinasztia idején készítettek. A Nemzeti Hauszmann Program szakemberei
a Vöröskereszt Egylet egykori székházának feltárása során bukkantak rá a műtárgyra.
A talpán olvasható, épségben megmaradt hat írásjel szint Chenghua császár uralkodása alatt, 1465 és 1487 között a kínai porcelángyártás fellegvárában, Jingdezhen-ben készült.
Felületén kékkel (kobalt-oxiddal) festett stilizált növények és baromfi motívumok láthatóak.
Úgy tudni, ezeket először kézzel ráfestették a felületre, majd kiégették és ezt követően egy újabb mázréteggel láttak el. Az így készült tárgyakat a kínai császári udvar évente százezres nagyságrendben rendelte a Császári Manufaktúrától.
Az edényeket víziúton szállították a délkeleti kikötőkbe, majd tovább a Közel-Keletre a tengeri Selyemúton. Hatalmas mennyiségben érkezett kínai porcelán áru a török uralkodók rendelésére is, akik a kék díszítőfestést nagy becsben tartották. Érdekesség, hogy a csésze az Oszmán Birodalomból a hódoltság ideje alatt,
1541 és 1686 között kerülhetett Budára, már akkor is régiségként.
A Budavári Palota déli összekötő szárnyában található Hauszmann-sztori kiállítás a Szent István-terembe, a Budapesti Történeti Múzeumba, vagy a két tárlatra vásárolt kombinált belépőjeggyel, keddtől vasárnapig 10 és 18 óra között látogatható.
Ahogyan azt a Lelépő is megírta, a Budavári Palotanegyed helyreállításának újabb állomásaként megújították a Csikós udvart és a Török kertet összekötő kör alakú Karakas pasa tornyot. Itt mostantól információs pont, ajándékbolt, teraszos kávézó és mosdó várja a látogatókat. A TIME magazin pedig a wow-listájára vette az újjáépített Szent István-teremet a Főőrség épületével és a Karakas pasa tornyával együtt, mint a világ legszebb helyszíneinek egyike.
Lelépő, fotók: Nemzeti Hauszmann Program facebook oldala