Ahogyan azt a Lelépő korábban már megírta, a Kelet-Mecsek lábánál, Erdősmecske és Ófalu között található Hesz-keresztet 2024. október 14-én ledöntötték. A kereszt egy 170 évvel korábban történt tragikus eseménynek állított emléket. A Mecsekerdő Zrt. mostanra helyreállíttatta.
A Mecsekerdő Zrt. helyreállíttatta a 2024 október 14-én ismeretlen tettes által ledöntött Hesz-keresztet – írja weboldalán a vállalat. Hozzáteszik, a Mecsekerdő területén található kereszt az erdész ősöknek állít emléket, amely fontos a szakmai- és a helyi közösség számára is. A Társaság kiemelten fontosnak tartja az ilyen történelmi emlékek megóvását és helyreállítását, és mélységesen elítéli az emlékhelyeket meggyalázó vandalizmust.
Az emlékművet a Mecsekerdő eredeti helyére visszaállította.
„Szerencsére a Mecsekerdő területén ritka az ehhez hasonló eset, de sajnálatos módon nem egyedülálló” – mondják. Kiemelik, korábban a Kis-réti tanösvény megújítása során történt hasonló esemény, amikor az átadó előtt több újonnan kihelyezett táblát megrongáltak.
Mint ismert, a kereszt különleges történelmi emlékmű, amely Hesz Antal erdész emlékét őrzi, akit rablók gyilkoltak meg 1853-ban. A kereszt felirata is erre a tragikus eseményre utal:
„AMTET VON ANTON HESZ 1853″.
A helyszínen korábban egy szerény, kővel körülölelt fakereszt is állt, amely egy sírhalmot jelölt.
A helyi történetek szerint a Hesz-kereszt mellett, egy másik tragikus esemény helyszíne is található: egy csendőr, Kriska Pál sírja, akit a második világháború során szovjet katonák fogtak el és végeztek ki. A csendőrt a helyi erdészek temették el, miután hozzátartozóit értesítették.
Lelépő, fotó: Mecsekerdő