Lelépő
Image default

Meseszép látványt nyújt a hóvirág szőnyeg az ország talán legszebb monostorának kertjében

Elképesztően szép a Szent Mauríciusz Monostor a koratavaszi napsütésben. A monostorkertben a hóvirágok teljes pompájukban üdvözlik a szokatlanul meleg időt.

A Szent Mauríciusz Monostorról

A Szent Mauríciusz Monostor története egészen Szent István koráig nyúlik vissza. A bakonybéli völgyben, már az őskorban is lakott területen István alapította a szerzetesi közösséget 1018-ban. Szent Günter Bajorországból érkezve alapított remeteközösséget, melyben a szerzetesek imádsággal és munkával, magányban mégis közösségben éltek.

Később csatlakozott hozzájuk Szent Gellért is, aki hét évig élt a monostorban.

Kezdetektől fogva békesség és harmónia helye volt

Az alapítók bölcsességét és a hely szellemét jól tükrözi a legenda, mely szerint Gellért mellé először egy szarvasborjú, majd egy farkas költözött. Ezek az állatok békésen éltek együtt Gellért közelében.

Az árpád-házi királyok tovább növelték a monostor birtokait, különösen Szent László idején. Azonban a török hódítás hanyatlást hozott a monostor életébe. A 18-19. század fordulóján Göncz Celesztin kezdeményezte a monostor újraalapítását, melynek folyamata évtizedekig tartott. Az újraalapított közösség jelentős fejlődésen ment keresztül, de az felvilágosodás korában II. József feloszlatta a bencés rendet Magyarországon.

Viharos évszázadok után újra békében élnek a szerzetesek a monostor falai között

Az újraindulást I. Ferenc császár engedélyezte 1802-ben, és a rend Gimnáziumi és oktatói munkát kapott. A monostor életében a reformkor pezsgő időszakot hozott, és Guzmics Izidor apátnak köszönhetően igazi szellemi központtá vált.

A századfordulót követően a monostor főként a birtokok gazdálkodásában és az idős szerzetesek elhelyezésében játszott szerepet. Azonban a II. világháború után a kommunista rendszer feloszlatta a szerzetesrendeket, és 1950-ben a szerzeteseknek el kellett hagyniuk a monostort. A szerzetesek csak 1998-ban térhettek vissza. Sok küzdelem és támogatás révén a monostor mára felújított környezetben, az imádság és munka hagyományában él.

Lelépő, fotók: Szent Mauríciusz Monostor Facebook oldala, Oláh Gergely

Kapcsolódó