Lelépő
Image default

Hatalmas változások jönnek a közeljövőben a Budavári Palotában

Visszakapja régi fényét és egységét a Budavári Palota a Nemzeti Hauszmann Programnak köszönhetően. 

II. világháború után a kommunizmus okozott hatalmas károkat

A Hauszmann Alajos tervezte neobarokk-szecessziós stílusú Budavári Királyi Palota a 19-20. század fordulójára készült el. Díszes külső és belső megjelenése, kiterjedése és páratlan fekvése az európai uralkodói rezidenciák közé emelte. A második világháború szörnyű károkat okozott az épületegyüttesben.

Az 1960-as évektől kezdve pedig a megmaradt díszeitől megfosztva, leegyszerűsített formában építették át.

„Miközben Európa szerte a világháborús veszteség okozta trauma feldolgozásának eszközeként szinte azonnal pótolták az elpusztult építészeti értékeket, nálunk a kommunista vezetés a múltat végképp el akarta törölni” – írja közösségi oldalán a Nemzeti Hauszmann Program. Hozzáteszik, ennek megfelelően új funkcióval ruházták fel a palotát.

Így lett a Magyar Munkásmozgalmi Múzeum, a Magyar Nemzeti Galéria, a Budapesti Történeti Múzeum, valamint az Országos Széchényi Könyvtár otthona.

Feldarabolták a Budavári palotát

Az addig egységes épületegyüttest több apró, egymástól független épületszárnyra darabolták, saját bejáratokkal és belső infrastruktúrával. Az egyes épületeket a mai napig betűkkel jelölik, amelyek semmilyen belső tartalomra nem utalnak.

„A Nemzeti Hauszmann Program részeként hamarosan visszaállítjuk a palota eredeti megjelenését és belső tereinek nagy részét is újjáépítjük” – mutatnak rá a program munkatársai. Mindez több fontos lépésben valósul meg.

Újjászületik az anfilád

Ahogyan azt a Lelépő már korábban megírta, az első emeleti magasságban körbefutó, többszáz méter hosszan egymásba nyíló teremsor, az anfilád is újjászületik. Ennek köszönhetően újra átjárhatóvá és bejárhatóvá válnak a szétdarabolt épületrészek.

A Nemzeti Hauszmann Program tájékoztatása szerint a helyreállított történeti és szakrális terek mellett időszaki kiállítások, művészeti galériák, kávézók lesznek itt. De ajándék- és könyvesboltok, gyerekvilág, családközpont és oktatási helyiségek is várják majd a látogatókat.

A rekonstrukciós munkát a 2021 augusztus 20-án átadott déli összekötőszárny után a Szent György tér felől folytatják. A szakembereik már a Szent György téren álló északi szárny helyreállításán dolgoznak és folyamatosan haladnak majd déli irányba.

„Hamarosan elindul a munka a báltermi szárnyban és már tervezzük a kupola szárny, a barokk szárny, valamint a déli szárnyépület megújítását is” – magyarázzák. Kiemelik, ez utóbbi a palota oktatási központja lesz. A történelmi jelentőségű megújítást majd a krisztinavárosi szárnnyal zárják.

Lelépő, fotók: Nemzeti Hauszmann Program

Kapcsolódó