A Mimicry Motions animációs filmjében egészen új perspektívából tekinthetünk a fizetőeszközünkre. A forint minden nap a zsebünkben lapul, de amit tulajdonképpen sosem figyeltünk meg igazán.
Egyetlen szóval: wow!
1946 augusztus 1.-én vezették be Magyarországon a forintot. Ennek örömére a Mimicry Motions csapata egy különleges, egész világon egyedülálló bankjegy-animációt álmodott meg. Tíz jeleneten át elevenednek meg azok a jól ismert, részletgazdag és látványos képek, melyeket bár nap mint nap látunk, talán már észre sem veszünk.
A filmből kiderül többek között, hogy milyen összeesküvésnek ad otthont Esztergom városa, mikor folyik vér a Herkules kútból, illetve kit sirat a száz forintos. A bankjegyeken található miniatűr művészeti alkotások lebilincselő történetet mesélnek múltról, jelenről, rólunk…
És mindez ott lapul a zsebünkben minden nap!
A forintról
Mint ismert, a II. világháború után, 1946. augusztus 1-jén vezették be az 1945-1946 évi hiperinflációt követően a pengő helyett ismét a forintot. Érdekesség, hogy kibocsátásakor ez a forint még arany alapú pénz volt. Rendeletben rögzítették is, hogy 1 Ft = 0,0757575 gramm arannyal, 1 kg arany = 13 210 Ft-tal volt egyenértékű.
A forint váltópénze az első évtizedekben a fillér volt, ezeket 1999-ben vonták ki véglegesen a forgalomból. Az idő előrehaladtával a gazdasági környezet változásával a fillér után az egy és kétforintos érméket is bevonták – erre 2008-ban került sor. A Magyar Nemzeti Bank 2009. június 15-én bevezette a kétszáz forintos érmét, a kétszáz forintos bankjegyeket pedig 2009. november 15-én bevonták.
A fizetőeszközökről még több érdekességet meg lehet tudni az ország egyetlen Pénzmúzeumában. A Pénzmúzeum nemrégiben rangos elismerést zsebelt be. Ezüstérmet hozott haza, ezáltal a világ legjobbjai között szerepelt az idei FIABCI World Prix d’Excellence elnevezésű, a Wall Street Journal által támogatott Nemzetközi Ingatlanfejlesztési Nívódíj Pályázaton, az örökségvédelem kategóriában. A további díjazottak sora ide kattintva olvasható el. Ráadásul a kiállítások megtekintését követően egy csodálatos tetőteraszon gyönyörködhetünk a város szépségében.
Lelépő, fotó: Pexels