A 2023-as Velencei Építészeti Biennálén a Magyar Pavilon középpontjában az új Néprajzi Múzeum áll, melyet Ferencz Marcel tervezett és melyet tavaly adtak át Európa egyik legjelentősebb kulturális és városfejlesztési programjának, a Liget Budapest Projekt keretében.
A „Reziduum – The Frequency of Architecture” című, Kondor-Szilágyi Mária kurátor által rendezett, kifejezetten a 18. velencei biennáléra készült kiállítás a múzeum gyűjteményét mutatja be digitális formában. A Magyar Pavilonban kialakításában részt vett Ferencz Marcel építész, Mátrai Péter építész és zeneszerző, Z. Halmágyi Judit építész és Haász Ferenc világítástervező is – írja az Archdaily.

A kiállítást rendező Ludwig Múzeum tájékoztatása szerint a projekt kiindulópontjai azok a kortárs ornamentikaátiratok, amelyek az új Néprajzi Múzeum homlokzati árnyékoló fémrácsán jelennek meg. A múzeumban őrzött különféle népek hagyományaiból származó mintákat a tervezők a legelemibb formákra, ősi keresztöltésre egyszerűsítették, majd tovább redukálták. Így keletkezett az a mintegy félmillió pixelből álló, raszterszerkezetű fémrács, amely végigfut az épület homlokzatán.
Az ornamentika a magyar és az egyetemes kultúra szőtteseként az idén százötven éves Néprajzi Múzeum páratlanul gazdag gyűjteményét szimbolizálja. A zene is jelen van a kiállításban egyrészt tárgyként, egy új kortárs hangszer, a Mátrai Péter építész-zeneszerző által tervezett Hanghenger által, amely rímel az új Néprajzi Múzeum által megidézett kör ideájára, másrészt zenei motívumként, amely hallhatóvá teszi az épület és a zene kapcsolatát.

Az Ethnozoom című rövid animációs film és egy interaktív számítógépes program, a MotifCreator segítségével a látogatók megismerkedhetnek a magyar hagyományokkal, a motívumokból saját kompozíciókat készíthetnek. Az alkalmazáshoz a múzeum állandó magyar és nemzetközi műtárgygyűjteményéből több mint ezer vektoros ornamentikát és motívumot integrálnak a felhasználói élménybe. Ezen az alkalmazáson keresztül a felhasználók az érintőképernyővel létrehozhatják és letölthetik saját kompozícióikat.
A filmbemutatón olyan kulturális emléket tárnak fel, melyek a történelmi múlttól az új épületig és annak környékéig terjed. Az Archdaily emlékeztet arra is, hogy emellett létrehoztak egy makettet is, amely a Liget Budapest Projekt már elkészült és még fejlesztés alatt álló épületeit, építményeit mutatja be.

A Néprajzi Múzeum szerint összességében véve a velencei kiállítás izgalmas, kortárs összművészeti kísérlet: az archaikus motívumkincsből előbb építészeti ornamentika lett, majd e leképezhető formáktól eljutunk a legéteribb formáig, a megszólaltatott hangokig – a zenéig.
Nem ez az első alkalom, hogy a Néprajzi Múzeum felhívja magára a figyelmet. A TIME magazin nemrégiben a világ legnagyszerűbb helyei közé választotta. Mint ismert, a Liget Budapest Projekt keretében a Városliget tíz évvel ezelőtt kezdett el megújulni, az itt található fejlesztések hatalmas népszerűségnek örvendenek és sorra nyerik a rangos elismeréseket. Ebben a cikkünkben arról írtunk, hogy a Magyar Zene Házát a világ egyik legismertebb építészmagazinja wow-listájának élére rangsorolta, nem mellesleg pedig nemrégiben Európa vezető új turisztikai látványosságának is megválasztották
Lelépő.hu, fotók: Archdaily