Lelépő
Image default

Megmenekül a pusztulástól és hamvaiból születik újjá ez a csodás erdélyi kastély

Megkezdődött a szilágynagyfalui Bánffy-kastély régóta várt felújítása, amely egy új korszak kezdetét jelenti az épület és a helyi közösség számára. Egykori pompája visszatérhet, miközben modern kulturális központként egy dinamikusabb és pezsgőbb közösségi térként fogadhatja látogatóit.

A református egyház tulajdonában lévő műemléki épületet európai uniós forrásból, az Országos Helyreállítási Program (PNRR) támogatásával restaurálják, az Erdélyi kúriák útvonalának egyik meghatározó állomásaként. A felújítás nem csupán a kastély eredeti szépségének helyreállítását célozza, hanem a térség kulturális és turisztikai fejlődéséhez is hozzájárulhat.

A munkálatok első szakaszában a szakemberek eltávolítják az épület belső falburkolatait és régi csempéit, majd ezt követően a tetőszerkezet teljes cseréjére kerül sor. Ha minden a tervek szerint halad, a felújított kastély már jövőre megnyithatja kapuit, és új szerepkörben, kulturális központként szolgálhatja a helyieket és az ide látogatókat.

A Bánffy-kastély története és átalakulása

A mai kastély helyén eredetileg egy reneszánsz udvarház állt, amelyet a középkorban építettek. Az évszázadok során a birtok több átalakuláson ment keresztül, mígnem

a 18. század végén, a 19. század elején egy elegáns, klasszicista-barokk kastély épült a helyén.

A kastély különleges építészeti megoldásai közé tartoznak a négy sarokbástya, a déli kapubejáró, valamint az egykori gazdasági épületek, amelyek a főépület köré szerveződtek. A főúri rezidencia mellett az uradalomhoz tartozott egy földszintes, árkádos udvarház is, amely szervesen kapcsolódott az épületegyütteshez.

fotó: maszol

A kastélyhoz egykor egy angolkert mintájára kialakított park is tartozott, amelyet Kelet-Ázsiából származó különleges fafajtákkal ültettek be. Az arborétum egykor a kastély szerves része volt, ám az idők során az egykori pompás zöldövezet jelentős károkat szenvedett, és ma már csak nyomokban őrzi régi szépségét. A park végében állt egy kisebb építmény, a Bagolyvár, amely mára eltűnt, ám egykor romantikus látványosságként vonzotta a látogatókat.

A kastély a 20. század folyamán számos funkciót töltött be.

Miután Bánffy Albert 1936-ban a helyi református egyháznak adományozta az épületet, az új tulajdonosok kulturális központként hasznosították: egy ideig moziként működött, majd a II. világháborút követően szülőotthonnak, orvosi rendelőnek és végül egy fogyatékkal élő gyermekek számára fenntartott iskolának adott helyet.

Kulturális központként születik újjá

A most zajló felújítás célja nemcsak az épület egykori eleganciájának helyreállítása, hanem annak a helyi közösség szolgálatába állítása is. A kastélyt a tervek szerint kulturális központként nyitják meg, amely állandó kiállításoknak és közösségi eseményeknek ad majd otthont.

Az egyik legfontosabb tárlat a Bánffy és Arany nemesi családok történetét mutatja majd be,

valamint a helyi népi hagyományokat is felidézi. A nagytermet konferenciák és kulturális rendezvények számára alakítják ki, így a kastély ismét pezsgő társasági élet helyszíne lehet.

A felújításhoz szükséges 1,6 millió eurós támogatás a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) közreműködésével vált elérhetővé, és a munkálatok sikeres lezárása után a kastély ismét központi szerepet tölthet be Szilágynagyfalu életében. Az épület és környezete nemcsak a helyiek számára jelent majd vonzerőt, hanem a térségbe érkező turistáknak is egy különleges, történelmi hangulatú látogatási élményt kínál.

Ezt olvastad már?

Látványos drónfotók készültek a Bánffy család egykori csodás várkastélyáról

Lelépő, fotók: Archív, Wikipedia, Református egyházközösség, címlapkép: Maszol

Kapcsolódó