Lelépő
Image default

A nagyhét kapujában: különleges virágvasárnapi szokások, amiket ma is őrzünk

Virágvasárnap Jézus Jeruzsálembe történő bevonulásáról emlékezik meg a Katolikus Egyház. Virágvasárnappal megkezdődik a nagyhét, amely Jézus szenvedésén és kereszthalálán keresztül feltámadásának ünnepére, húsvétra vezet el minket – emlékeztet a Magyar Katolikus Egyház.

Kezdődik a Nagyhét

Virágvasárnap Jézus Jeruzsálembe történő bevonulásáról emlékezik meg a Katolikus Egyház. Virágvasárnappal megkezdődik a Nagyhét, amely Jézus szenvedésén és kereszthalálán keresztül feltámadásának ünnepére, húsvétra vezet el minket.

A virágvasárnapi szentmise a bevonulásra emlékező körmenettel kezdődik, amelynek során a hívek pálmaágakkal és barkákkal köszöntik a templomba bevonuló papot és kíséretét.

Mint ismert, egykor a jeruzsálemiek pálmaágakkal hódoltak Krisztus előtt.

Sokan a nép közül ruhájukat terítették az útra, mások ágakat törtek a fákról, s eléje szórták:

„Hozsanna Dávid fiának! Áldott, ki az Úr nevében jön! Hozsanna a magasságban!” (Mt 21, 8).

Barkaszentelés teszi teljessé a Virágvasárnapot

A liturgia része az a körmenethez szorosan kapcsolódó szertartás, amelynek során a hívek által hozott barkákat a pap megáldja.

Ez a vasárnap az Úr szenvedésének vasárnapja néven ismert a liturgiában és hallhatjuk Krisztus szenvedéstörténetét, a passiót.

Ezt olvastad már?

Közzétette Facebook oldalán húsvéti miserendjét a Szent István Bazilika. Az ország első számú templomában minden évben páratlan lelki élmény megélni a húsvéti ünnepkört. A Szent István Bazilika miserendje és nyitvatartása természetesen változik ebben az időszakban. Összegyűjtöttük a legfontosabb időpontokat.

Így lesz látogatható a Szent István Bazilika a húsvéti ünnepkörben

Lelépő, fotók: MTI

Kapcsolódó