Letették az újjáépülő Százéves Cukrászda és Ladics-ház alapkövét Gyulán csütörtökön. A két ikonikus Békés vármegyei épület nettó 784 millió forintból újul meg.
Megújul a város két ikonikus épülete
A Százéves Cukrászda a Dél-Alföld nagyon régi és értékes emeletes polgárháza. Az 1801. évi nagy tűzvész után, 1801 és 1803 között épült, tervezője és építője id. Czigler Antal volt. A földszinten már 1803-ban keleti csemegét és édességet forgalmazó üzlet üzemelt. Ma az ország második legrégebbi és eredeti berendezéseivel folyamatosan működő cukrászdájaként ismert.
A Ladics-ház a 19. század elején földszintes polgárházként, jegyzői lakásnak épült. Első lakója, Szakál Lajos vendégül látta a házban Petőfi Sándort. Őt követték a Ladics-leszármazottak.
Mindkét épület az 1950-es években került a város tulajdonába.
A beruházás során a cukrászdában felújítják és szigetelik a pincét, javítják és szigetelik a tetőszerkezetet, megújul a gépészet, bővül a fogyasztótér, felújítják és visszaállítják az eredeti alaprajzi elrendezést a jelenleg használaton kívüli emeleti részen, valamint épül egy új vizesblokk.
Elkészül egy átjáró is, amely a Ladics-házat és a Százéves Cukrászdát köti össze.
A Ladics-ház új helyiségekkel bővül
A Ladics-házban is elvégzik az épület állagmegóvását, a vizesblokkok kialakítását és a jegypénztár, valamint a kiállítás modernizálását, interaktívvá tételét. Ennek köszönhetően eddig nem látott helyiségekkel, konyhával, fürdőszobával és éléskamrával is bővül.
Mindemellett kialakítanak egy múzeumpedagógiai termet,
amely kisebb rendezvényeknek adhat otthont. A rekonstrukcióval a téli időszakban is folyamatosan látogatható lesz a hideg időben eddig csak telefonos bejelentkezést követően megtekinthető ház.
Latorcai Csaba, a Miniszterelnökség területfejlesztésért felelős parlamenti államtitkára a csütörtöki alapkőletételen elmondta, ahhoz, hogy a vidék vonzó legyen, versenyképes megélhetést biztosító, helyben elérhető, kívánatos munkahelyekre, jó minőségű és magas életszínvonalat nyújtó infrastruktúrára és szolgáltatásokra van szükség. A következő európai uniós ciklusban minden eddiginél több forrás jut a helyi igényeken alapuló fejlesztésekre – húzta alá.
Lelépő, fotók: Györkő Zsombor, Ladics-ház, Lehoczky Péter