Lelépő
Image default

Különlegesen szép orchideafaj virágzik csodálatos nemzeti parkunkban

A Duna-Dráva Nemzeti Park tájékoztatása szerint megkezdődött a mocsári nőszőfű virágzása. Az orchideafajta nemcsak szépségével, hanem ökológiai jelentőségével is kiemelkedik, hiszen különleges élőhelyei és egyedi életciklusa miatt rendkívül értékes növényünk.

A mocsári nőszőfűről

A mocsári nőszőfű nagytermetű, 30-65 centiméter magas növény, amely elsősorban üde lápréteken, magassásosokban és forráslápokban él. Ez a pionír növény jól alkalmazkodik a nedves élőhelyekhez, ahol más növények nem feltétlenül képesek megmaradni. Az orchideák családjába tartozó növény virágai különleges szépséggel bírnak, amelyek

a nyári hónapokban pompáznak teljes virágzásukban.

Magvainak csírázása ősszel kezdődik, és a gyöktörzse tavasszal indul növekedésnek. Ez a folyamat azonban nem megy végbe magától. A mocsári nőszőfű életciklusához elengedhetetlen

a gombák jelenléte és a szimbiotikus kapcsolat kialakulása, amit mikorrhizának nevezünk.

A mikorrhiza során a gombapartner segíti a növényt a nitrogén felvételében, cserébe a növény tápanyagokat biztosít a gomba számára. Ez a szimbiotikus kapcsolat lehetővé teszi, hogy a növény fejlődjön és virágozzon.

Természetvédelmi jelentőség

Magyarországon védett növénynek számít, természetvédelmi értéke tízezer forint. Elsősorban az üde lápréteken és forráslápokban találkozhatunk vele. Magyarországon, azon belül a Duna-Dráva Nemzeti Parkban több helyszín is ideális élőhelyet biztosít a különleges orchideának.

Amennyiben a természetben szeretnénk megcsodálni a mocsári nőszőfűt, fontos, hogy tartsuk tiszteletben a természetvédelmi előírásokat. Ne szedjük le a virágokat, és ne tapossuk le az élőhelyüket. Ha fotózni szeretnénk, ügyeljünk arra, hogy ne okozzunk kárt a növényekben vagy azok környezetében.

Lelépő, fotók: Sztellik Endre

Kapcsolódó