Igazán jól érezhette magát az a strandon az az üstökösgém, akit Somogyi László fotózott le a minap. A vízparton tollászkodó madár ritka jelenség errefelé.
Megnézte ez a gyönyörű üstökösgém, milyen az élet a badacsonylábdihegyi strandon.
A madarat Somogyi László balatoni túravezető fotózta le, amint tollászkodott és láthatóan jól érezte magát a parti védmű követi között. A túravezető szerint az üstökösgém, vagy másik nevén
selyemgém ritkán fordul elő ezen vidéken.
Mit kell tudni az üstökösgémről?
Az üstökösgém viszonylag kis termetű, barnás színű, szárnya fehér. Testhossza negyvennégy-negyvenhét centiméter között mozog, szárnyának fesztávolsága akár a kilencvenkét centimétert is elérheti.
Fokozottan védett madár, természetvédelmi értéke félmillió forint.
Magyarországon elsősorban a Hortobágyon és a Tisza mentén fordul elő, kifejezetten a vizes élőhelyeken szeret fészket rakni. Vonuló madárként nem tölti hazánkban a telet. Általában áprilisban érkezik hozzánk vendégségbe, majd koraősszel távozik.
A költésben a párok felváltva vesznek részt. Négy-hat tojáson a szülők felváltva kotlanak, hogy aztán huszonkét-huszonnégy nap elteltével kikeljenek a kis fiókák. A pici madarak nagyjából egy hónap elteltével hagyják el a fészküket. Az üstökösgém főként rovarokkal, apró halakkal táplálkozik.
Ezt olvastad már?
Magyarországon a népi megfigyelés szerint a gólyák augusztus 20-án, vagy a környékén indulnak útnak. Deák István fotói szerint pedig már meg is kezdték a gyülekezést, hogy aztán csapatba verődve megkezdjék vándorlásukat. De hogyan zajlik ez és mi történik azokkal a madarakkal, akik inkább itthon akarják átvészelni a telet? Tíz érdekességet gyűjtöttünk össze.
Közeleg augusztus 20, készülnek a gólyák a hosszú útra – Tíz érdekesség
Lelépő, fotók: Somogyi László, a Lelépő hivatalos Facebook csoportja