A Kinizsi Százas nem csak egy túra, hanem a magyar természetjárás történetének szerves része. Az elmúlt 43 év alatt generációk nőttek fel a túra szellemiségén, és sokak számára a természet szeretete, a kihívás iránti vágy és a közösség élménye egybeforrt a Kinizsi Százassal.
A Kinizsi Százas, Magyarország első és máig egyik legikonikusabb teljesítménytúrája. A100 kilométeres, embert próbáló kihívás a Pilis és a Gerecse vadregényes tájain vezet keresztül, és a résztvevőknek mindössze 24 órájuk van a táv teljesítésére. A túra nem csupán fizikai erőnlétet, de hatalmas kitartást is igényel. Az első 1981. szeptember 5-én startolt el.
A kezdetek: A Kinizsi Százas születése
Az első Kinizsi Százas 1981. szeptember 5-én került megrendezésre, amikor 191 túrázó indult el Csillaghegyről, hogy legyűrje a 100 kilométeres távot. Közülük mindössze 83-an értek célba a megadott 24 órás szintidőn belül, ám ezzel kezdetét vette egy olyan hagyomány, amely
mára az ország egyik legnagyobb presztízsű túraeseményévé nőtte ki magát.
A teljesítménytúrát a Kinizsi Természetbarát Egyesület alapította, az inspirációt a csehszlovákiai Nagyszombati Százas (Trnavská Stovka) példájából merítették.
Az 1980-as évek során a túra egyre népszerűbbé vált, évről évre több természetjáró és sportoló vállalta a a kihívást. A résztvevők száma az évtized végére elérte az 500–600 főt, míg az 1990-es évek elején már több mint ezer ember nevezett a túrára.
Ezzel az egyik legnagyobb és legfontosabb teljesítménytúra lett Magyarországon.
Változó útvonalak és a természet kihívásai
A Kinizsi Százas útvonala az idők során többször is változott, de minden egyes szakasza lenyűgöző tájakat kínált a résztvevőknek. A túra legelső éveiben Csillaghegyről indult és Szárligetig tartott, majd az 1990-es években Tatára helyezték át a célvonalat. A túra egyedi szépsége, hogy a résztvevők a Pilis és a Gerecse hegyein át vezető útvonalon haladnak,
gyönyörű panorámákkal, festői falvakkal és vadregényes ösvényekkel találkozva.
A szintemelkedés is jelentős kihívásokat tartogat. A jelenlegi, Békásmegyer és Tata közötti útvonal összesen több mint 3100 méteres szintemelkedéssel bír, amely tovább fokozza a fizikai megterhelést. Ennek ellenére az évtizedek során rengetegen tértek vissza, hogy újra és újra teljesítsék a túrát.
Az elmúlt évtizedek alatt a Kinizsi Százasból kinőtt egy másik, szintén ikonikus túra, az Iszinik 100, amelyet az eredeti túra fordított irányban teljesítenek november végén. Az Iszinik – amely a Kinizsi Százas nevét visszafelé olvasva kapta a nevét – szintén a kitartás és a természet iránti tisztelet szimbóluma lett.
Limitált résztvevővel startolt el az elmúlt tíz évben a Kinizsi Százas
Az ezredforduló után a teljesítménytúra újabb reneszánszát élte meg, és a résztvevők száma folyamatosan növekedett. Az utóbbi években azonban a természetvédelmi szempontok előtérbe kerültek, így 2014 óta korlátozták a nevezők számát 1320 főre. A túra szervezése is egyre környezettudatosabbá vált, hogy hosszú távon is fenntartható maradjon ez a különleges esemény.
A Kinizsi Százas ma is töretlen népszerűségnek örvend, és továbbra is az egyik legfontosabb kihívás a hazai természetjárók és ultrafutók körében.
Lelépő