Kerekes Bence nem is akármilyen kihívásra készül. Társával, Ludovic Kasperskivel 290 kilométert tesznek meg futva a Földközi-tengertől a Mont Blanc csúcsáig. A futással fontos üzenetet kívánnak átadni és a klímaváltozás Alpokra gyakorolt káros hatására szeretnék felhívni a figyelmet. A magyar sportolóval a felkészülésről, a kihívás menetéről és a klímaváltozásról beszélgettünk.
A cél a Mont Blanc csúcsa
Honnan jött az ötlet, hogy a Földközi-tenger partjától felfuss a Mont Blancra?
Évek óta ott motoszkál a fejemben, hogy mennyire érdekesek ezek a sea to summit prokojektek. Több oldalról is elértek hozzám elképesztő teljesítmények, amikor a cél az volt, hogy valamelyik tengerpartról feljusson az ember a kiválasztott hegycsúcsra. Van, aki kerékpárral, van aki gyalog vagy futva teljesíti ezeket a kihívásokat. Komolyabban azután kezdtem el egy hasonló futáson gondolkodni, hogy Rakonczay Gábor pár éve a Mont Blancra futott fel a Földközi-tenger partjától. Akkor neki az időeredmény egyáltalán nem volt fontos, egy felkészülési futásnak számította, ezen kívül ő a teljes hegytömböt megkerülve a francia oldalon jutott fel kalandokkal és viharokkal megküzdve hét nap alatt.
Négy hónapja boldog és fáradt apuka vagyok, így ebben a nyári szezonban nem mehettem el távolabbi és hosszabb idejű expedícióra, ezért valamit a közelben kellett keresni. Egyik este leültem a laptop elé, és a térképet böngészve nézegetni kezdtem a lehetőségeket, távolságokat méregettem, és hamarosan megfogalmazódott bennem a kihívás: felfutni az Alpok legmagasabb pontjára a tenger partjáról! Innentől már csak a szervezés maradt hátra.
Sok mindenen mentek már keresztül társával
Mit lehet tudni a társadról, akivel belevágsz, van közös múltatok vagy frissen megalakult páros vagytok?
A kaland során a társam egy sokoldalú francia alpinista és elkötelezett klímaaktivista barátom, Ludovic Kasperski lesz. Ludoval évek óta mászunk együtt, tisztában vagyok az erejével és a képességeivel, így tudom, hogy kítűnő társaságban fogok futni. Ludo többek között az a mászó barátom, akivel három éve a 4000 méteres Mönchön egy szerencsétlen kimenetelű balesetet szenvedtem, miután télen megmásztuk az északi oldalán a Lauper utat.
A csapat részét alkotja még Lesi Zoltán futó és futóedző barátom, aki a tenger partjától a hegy lábáig kocsival fog kísérni, és a frissítésemet fogja segíteni. Vele utazik Bodzsoni Péter fotós, aki a médianyagot fogja menet közben készíteni. Courmayeurtől két másik kitűnő alpinista barátom, Farkas Ádám és Békési Barna váltja fel az autós kíséretet, akik a mászó szakaszon fogják a biztonságos feljutást segíteni.
Újfajta próbatételek várnak Kerekes Bencére
290 kilométert lefutni nem semmi, ráadásul hatalmas szintkülönbséget is meg kell tennetek. Hogy lehet fizikálisan és mentálisan felkészülni egy ilyen jellegű kihívásra?
A legfőbb kihívás számomra a síkon való futás lesz. Alapvetően terepfutó vagyok, aszfalton vagy rekortánon csupán ebben az évben kezdtem többet edzeni. A távolsággal reményeim szerint nem lesz probléma, futottam már több 200 kilométer feletti versenyen, amik ennek a két-háromszoros szintkülönbségével rendelkeztek, ám ez most az első 260 kilométeren keresztül aszfalt lesz, és kissé tartok a monoton futással járó sérülésektől.
Több nehézséggel is számolok, a fáradtság, monotónia, napközbeni hőség, éjszakai futással járó kihívások, majd a hegymászás során a mászóútvonal összetettsége, gleccserhasadékok, tájékozódás, kimerültség, magasság által okozott problémák és még sorolhatnám. Amikre fizikálisan fel lehet készülni, azokat megpróbálom időt és energiát nem kímélve megoldani, az alapvetően is elég sportos életmódomon csavartam egyet és a futásra összpontosítottam még jobban. Ez heti legalább hat futást jelent, amik mellett a két-három mászóedzést is belesűrítem. Mindez nem lenne lehetséges a mindenben támogató feleségem nélkül.
Mentálisan felkészülni a kisbaba sokat segít, az éjszakai felkeléseket biztosan azért csinálja, hogy erősítsen a fáradtság elleni küzdelemben. (Nevet. ) Viccet félretéve tisztában vagyok a nehézségekkel, esetleges veszélyekkel, amiket próbálok minimalizálni azzal, hogy sorraveszem a lehetséges kimeneteleket, és előre megoldási forgatókönyveket készítek a fejemben, emellett tudom, hogy a csapat tagjai egytől egyig a legkiválóbb szakemberek a maguk területén, és tudom, hogy számíthatok rájuk.
A Mont Blanc csúcsa még nem a cél
Mi lesz a pontos útvonal és mit terveztek, mennyi idő alatt tudjátok teljesíteni a távot?
A kezdőpont Genovától nem messze, Crevari településen lesz. Áthaladunk a Parco naturale regionale del Beigua-n, átkelünk a Pó-medencén, felfutunk az Aosta-völgyön, és így érünk Courmayeurig. Ez a 260 kilométeres szakasz előzetesen kalkulálva másfél-két napot vesz majd igénybe. Ezután az olasz normál úton, vagy más néven a Pope’s Route-on haladva a Gonella menedékház érintésével mászunk fel a Mont Blancra. Ennek a szakasznak az ideje sok tényezőtől függ, egyrészt a hegyen található kondícióktól (hómennyiség, van-e kitaposott nyom, hőmérséklet, napszak, stb.), másrészt a fáradtsági szintünktől. Nehéz előzetesen megbecsülni, de reményeim szerint fél-egy nap alatt fel tudunk jutni.
A Mont Blanc csúcsa még nem a cél, hiszen onnan még le is kell ereszkedni. Hova fogtok beérkezni remélhetőleg a sikeres teljesítés után?
Ez így van, a hegymászásban fontos alapszabály, hogy nem a csúcs a végcél, hanem az azt követő biztonságos leérkezés. A projekt -mégis azt mondom- végcélja itt a csúcson véget ér, onnantól a lejutás során már egyáltalán nem fogunk az idővel foglalkozni, itt már az egészségben, biztonságban történő lejutáson lesz a fő hangsúly. A francia oldalon ereszkedünk majd a normál úton, amit mindannyian többszörösen is ismerünk már, és ha szükséges meg-megállunk az út során a bivakoknál, házaknál pihenni, pár órát akár aludni. Legfontosabb mindannyiunk biztonsága, így nem kockáztatunk.
A klímaváltozásra kívánja felhívni a figyelmet Kerekes Bence és Ludovic Kasperski
A futásotokkal komoly témára hívjátok fel a figyelmet, a klímaváltozás hatására az Alpokban. Aki figyelemmel követ téged a közösségi médiában, az tudja, hogy Te is erre élsz. Milyen konkrét üzenetet szeretnétek mindenkinek átadni?
Ezzel a futással az ember által okozott éghajlatváltozásnak a vízkörforgásra gyakorolt következményeire szeretnénk rávilágítani, különösen az alpesi régióban. Célunk, hogy felhívjuk a figyelmet az éghajlatváltozás következményeivel kapcsolatos vészhelyzet szintjére, hogy olvasóink, követőink hajlandóak legyenek cselekedni. Célközönségünk azok a közösségek, amelyekhez tartozunk: családunk, barátaink, kollégáink, a társadalmi hálózatunkban lévő emberek és hozzánk hasonló aktivisták, sportolók és természetjárók. Egyszóval mindenki, hiszen
az éghajlatváltzás hatásai mindannyiunkat érintenek.
Mit tapasztalsz errefelé?
A klímaváltozás emberi tevékenység, már most is nagymértékben látható, különösen az alpesi régiókban, és károkat okoz a természetben és a humán tőkében. Az éghajlatváltozás miatt a vízkörforgás az alpesi régiókban minden láncában nagymértékben megszakad. Akár sportoló, akár a természet szerelmese, akár fiatal vagy idős, akár városi vagy vidéki lakos, akár biológia, pszichológia, technológia vagy etnológia (többek között!) iránt szenvedélyesen érdeklődik, mindenki a saját szintjén tud és kell cselekednie, és a saját ökoszisztémáját is be kell vonnia a változásba.
A változás az ismeretek bővítésével kezdődik, majd sok apró, de megvalósítható cselekvéssel folytatódik. Ezáltal az ember egy néha fáradságos, de kielégítő utazásra indul a fenntartható és tiszteletreméltó élet felé, amely tiszteletben tartja a bolygó, a mai- és a holnapi emberek társadalmi határait.
Lelépő, fotók: Kerekes Bence Facebook és Instagram oldala