Látványos videót készített Monoki Ákos, a Hortobágyi Nemzeti Park Igazgatóságának tájegységvezetője arról, hogy felszínre kerültek a Közép-Tiszai homokpadok.
A Tisza tartósan alacsony vízállásának hatására a Közép-Tiszai Tájvédelmi Körzetben felszínre kerültek a meder sajátos megjelenésű elemei, mint az agyag- és homokpadok. A szakértő szerint tél végén, március elején nagyon ritka
az ilyen alacsony vízállás, ami jellemzően a nyár második felében szokott csak előfordulni.
A Tisza vízszintjének tartós csökkenése súlyos ökológiai következményekkel jár. Őshonos, áramláskedvelő halfajok (pl. selymes durbincs, német bucó) élőhelyei beszűkülnek, a kérészlárvák fejlődéséhez szükséges agyagos partoldalak kiszáradnak, csökkentve a tiszavirág szaporodási esélyeit.
A mélyülő meder következtében láthatóvá vált a felszín alatti vízkészlet természetes kiürülése is, amit a vas-oxid vörös elszíneződése jelez a partoldalakon. Mivel a csapadékhiány és a párolgás nem teszi lehetővé a vízkészlet pótlódását, a mélyen tárolt édesvizek folyamatosan apadnak, ami az Alföld egész vízháztartására hatással van.
A szárazodás már a Tisza menti galériaerdőket és a Közép-Tiszai Tájvédelmi Körzet vizes élőhelyeit is veszélyezteti. Számos holtág (pl. Szórói-Holt-Tisza) kiszáradt, a sekély tocsogók hiányoznak, így a kétéltűek – köztük a dunai tarajosgőte és a mocsári béka – szaporodóhelyei megszűntek.
Lelépő