Lelépő
Image default

3 ok, amiért február első napjaiban is érdemes lesz kémlelni a csillagokat

A talán enyhülő, de hidegöblítésekkel teli időben előfordulhat jópár derült időszak. Érdekességek, esti látványosságok várnak ránk és az égbolt is egyre inkább tavaszias jelleget ölt majd. Ezzel együtt azonban elkezdenek „fogyni” a bolygók az égboltról – írja a közösségi oldalán a Zselici Csillagpark

A hónap első felében a Nap 16:45-kor nyugszik és 07:15-kor kel, míg a teljes sötétség időszaka a Holdat leszámítva 18:30-kor kezdődik és 05:30-kor véget is ér. A hónap vége felé közeledve azonban már 17:30-kor van napnyugta és 06:30-kor napkelte, míg a teljes sötétség időszaka rövidül 19:15-ös kezdettel és rá már hajnali 4:50-kor kezd el világosodni. A még mindig hosszú éjszakák jó lehetőséget adnak arra, hogy felpillantsunk a csillagos égre, hiszen szabadszemmel is látható jelenségeket figyelhetünk. meg.

A kép csak illusztráció

Február elsején látványos esti együttállás látható napnyugta után, sötétedéskor. A Neptunusz szabad szemmel nem látszódik, de a Vénusz-Hold párosát rögtön meg lehet találni, majd kicsivel később a Szaturnusz is látszódik, ahogy fokozatosan sötétedik majd.

Kilencedikén a dagadó Hold mellett feltűnő lesz majd a Mars. Érdemes lesz megfigyelni óráról-órára, hogy miként változik a látszólagos távolságuk. Az este első felében eleinte a Hold egyre közelebb kerül a Marshoz, majd 20:15 környékén lesz a legnagyobb közelség, amikor a Hold látszó méretéhez képest csak feleakkora távolságra lesz a Mars.

A Zselici Csillagpark tájékoztatása szerint február 12-én lesz telihold, ráadásul az oroszlán csillagképben, közel a Regulushoz. Ezen a napon égi kísérőnk teljes erővel fogja bevilágítani a tájat. Ekkor nem látszódnak halvány ködösségek, galaxisok, de néhány csillaghalmaz se, azonban ettől függetlenül még mindig lesz sok látnivaló az égen. A telihold ott delel, ahol a Nap fog augusztus 20-án, így már érezhetően alacsonyabban lesz, mint a decemberi telihold.

Lelépő

Kapcsolódó