Párducmintás vértesharcsa állománya szaporodik bizonyíthatóan a Hévízi-tóban – adta hírül az Agrárszektorra hivatkozva a Napi.hu. Az inváziós faj térnyerése visszafordíthatatlan károkat okozhat a rendkívül sérülékeny ökoszisztémában.
A 2022-ben és 2023-ban végzett merülések idején a párducmintás vértesharcsa további három üregét azonosították a tóban. Ezen kívül több kifejlett egyedét és szinte minden korosztályát megfigyelték. Vagyis a későbbi merülésekkor bebizonyosodott, hogy a korábban látott hal fészket őrzött, nem is keveset.
Emberre ártalmatlan, a tó élőlényeire nézve végzetes is lehet
A Hévízi-tó átfogó tóvédelmi programjának megvalósítása című KEHOP projekt keretein belül a Balaton-felvidéki Nemzeti Park Igazgatóság természetvédelmi őrszolgálatának tagjai 2019 óta rendszeresen végeznek búvármerülést és halászati tevékenységet a Hévízi-tóban, valamint a Hévízi-csatornában.
Bár a párducmintás vértesharcsa az emberre nézve ártalmatlan, sőt, a tóban élő hazai fajokra nem várt hatást jelenthet.
A párducmintás vértesharcsáról
A szakirodalmat tekintve a párducmintás vértesharcsa (Pterygoplichthys disjunctivus) Brazíliában és Bolíviában őshonos, a Rio Madeira medencéjében és mellékfolyóiban. Nem túl magas a hőmérsékleti igénye, 22°C feletti vízben már jól érzi magát. Az egyik legnagyobb méretűre megnövő faj a tepsifejűharcsa-félék családján belül, kifejlett egyedei elérhetik akár a hatvan-hetven centiméteres testhosszúságot is.
Több helyen megfigyelték, hogy megváltoztatják a víztestekben a táplálékviszonyokat az őshonos fajok kárára, vagyis táplálékkonkurenciát jelenthetnek.
Az inváziós fajok elszaporodása negatív hatással lehet a természetes vizeinkre,
így a Kis-Balatonra és a Balatonra. Mindezek mellett a lakosság tájékoztatása is szükséges, hiszen ezek a Hévízi‐tóban és kifolyójában megjelenő halfajok gyakran megunt akváriumi példányokként kerültek be illegális betelepítés révén.
Ezt olvastad már?
A Hévízi-tó közelében, Egregy településrészen található a Jézus Szíve-templom, ismertebb nevén a Fradi-templom. Az ikonikus épületet Bocskai János keszthelyi építész tervezte és a Ferencvárosi Torna Club anyagi támogatásával valósították meg, hogy aztán a szurkolók és a helyi közösség számára fontos szimbólummá válhasson.
A Fradi-templom, ahol egyszerre dobban minden zöld-fehér szív
Lelépő