Hatalmas zivatar volt tegnap Nagykanizsán, a jelentős csapadék lehullását követően azonban egy egészen gyönyörű dupla szivárvány jelent meg a város népszerű Csónakázó tava felett.
A dupla szivárvány több lépésben alakul ki. Az egyszerű, gyakran látható szivárvány kialakulásakor a napfény megtörik és visszaverődik a vízcseppeken, hogy aztán a színek széles spektrumát hozza létre. Ekkor alakulnak ki a jól ismert piros, narancssárga, sárga, zöld, kék és lila sávok.
A dupla szivárvány esetében azonban mindez kétszer történik meg.
Első lépésben létre jön az egyszerű szivárvány, de a napfény a vízcseppeken nem egy, hanem két különböző szögben törik meg, így a hagyományos szivárvány mellett egy kicsit beljebb, nagyobb szögben létre jön egy másik is. A belső szögben megtört fény ugyanúgy visszaverődik a vízcseppeken belül, mint a külső esetében, így megismétlődik a jelenség.
Ahogyan az az MTI fotósának, Varga Györgynek Nagykanizsán készült fotóin is látható, a dupla szivárvány tehát két ívből áll. Az első szivárvány élénk színekben pompázik, míg a második, az elsőhöz közel helyezkedik el ugyan, de jóval halványabb.
A dupla szivárványok ritkábbak, és csupán ideális körülményeknek mellett láthatók ilyen szépen.
Somogyi László balatoni túravezető lőtt hihetetlenül látványos képet arról, milyen mesés dupla szivárvány bukkant fel április végén a magyar tengernél. Nem csak a színes szivárvány jelenhet meg az égbolton, hanem az úgynevezett ködszivárvány is, ami egy még ritkább jelenség.
Hihetetlenül ritka ködszivárványt fotóztak Hegymagas mellett
Lelépő, fotók: Varga György, MTI