Lelépő
Image default

Látványos videó készült arról, hogyan zajlik az ásatás hazánk következő világörökségi helyszínén

Hét éve folyik az ásatás Komárom molaji városrészében, a földből nap mint nap értékes leletek kerülnek elő. A római légiótábor feltárását az ELTE Ókori Régészeti Tanszéke és a Klapka György Múzeum végzi számos partnerintézmény bevonásával.

Most a Luminosa Film készített elképesztően látványos videót az ott zajló munkákról és az eddig fellelt kincsekről.

Harminc éve zajlanak itt a vizsgálatok

Az ókori Brigetio, azaz Komárom-Szőny Magyarország egyik legjelentősebb régészeti lelőhelye, a hazánkban található két római légiótábor egyike. Az ELTE Ókori Régészeti Tanszék és a Komáromi Klapka György Múzeum 1992 óta folytat vizsgálatokat a világörökségi várományos helyszínen.

Az ásatás keretében a beépítetlen területeken végzett korábbi légifotók és régészeti kutatások alapján a legiótábor és a katonaváros eddig teljesen ismeretlen belső szerkezetének vizsgálata i zajlik. Ezeket geofizikai vizsgálatok, terepbejárások és kis felületű szondázások segítik.

Cél, hogy azonosítsák az utcarendszert, a lakónegyedeket és nem lakó jellegű objektumokat, valamint a jellemző épülettípusokat. Az építészeti módok meghatározása mellett a táborból kivezető utak szerkezetét és vonalvezetését is vizsgálják az ELTE beszámolója szerint. Emellett a kutatás fontos célja az is, hogy

a Tatáról Brigetióba vezető vízvezeték pontos vonalát is rekonstruálják.

Elképesztő leletek kerültek elő az ókori római légiótáborból

A fürdő feltárása során például több száz négyzetméteres területen padló- és falfestés nyomaira bukkantak a régészek. Emellett találtak például egy strigilist, amely egy bronzból készült, kampós eszköz. A rómaiak ezzel kaparták le a fürdőzéskor testükre kent olajat, illetve a szennyeződéseket.

Előkerült vasból és bronzból készült tégely is, amelyben kenőcsöt vagy olajat tartottak.

De felleltek páncéltöredéket, kerámiákat és hetvenöt pénzérmét, amelyeket egy barbár betörés elől rejthettek el. Az egyik téglán egy katona szegecses sarujának fél lábnyomát is megtalálták.

Az ELTE szakértői szerint Brigetio a magyarországi limes világörökségi helyszínné válását célzó folyamat egyik kulcsfontosságú helyszíne. A folyamat sikere esetén a tábor és a katonaváros területén végzett kutatások eredményei fontos részét fogják képezni a nagyközönség számára elkészítendő háttéranyagoknak. Ez jelentősen elősegítheti Komárom és térsége turizmusának és kulturális életének fejlődését.

Lelépő, fotók: Brigetio Facebook oldala

Kapcsolódó