Habarics Béla, a Hortobágyi Nemzeti Park Igazgatóság Természetvédelmi Őrszolgálatának munkatársa látványos drónfotókat készített a Bátorliget melletti őslápról, amely mostanra csodás, téli ruhát öltött.
Befejeződtek a munkák az őslápon
A szakember tájékoztatása szerint befejeződtek a több mint hetven évvel ezelőtt védetté nyilvánított ősláp erre az évre tervezett kezelési munkái. A Bátorliget mellett található, mintegy félszáz hektáron elterülő, zömében erdősült élőhely különlegessége, hogy ez őrizte meg a legteljesebben az Alföld vegetáció- és tájképtörténetének különböző állapotait. Fenntartása, természeti állapotának a javítása csak következetes beavatkozásokkal, tervezett szakmai kezelésekkel biztosítható.
„Idén ősszel, az előző évekhez hasonlóan elvégeztük a láprétek kézi kaszálását, gondosan ügyelve arra, hogy az értékes zsombékosok, az itt élő védett, fokozottan védett növények egyedei ne sérüljenek” – írta a nemzeti park közösségi oldalán Habarics. Hozzátette, a kaszálék összegyűjtése, lehordása szintén embert próbáló feladatnak bizonyul minden évben. A téli és a tavaszi csapadékra készülve zárták a műtárgyakat, hogy minél több vizet tudjanak bevezetni, visszatartani a mozaikos lápmedencébe a buckaközi mocsarak, a fűz és nyírlápok, valamint a ligeterdők oltalma érdekében.
Páratlan természeti kincs
Mint ismert, a Bátorligeti Ősláp Magyarország egyik legértékesebb természeti kincse, amely
mintegy 53 hektáros területével kivételes ökológiai gazdagságot képvisel.
A láp különleges mikroklímájának köszönhetően az ország egyik legváltozatosabb növény- és állatvilágának ad otthont.
A láp keletkezése a Würm időszak végére vezethető vissza, amikor egy oligotróf tó és tajgaerdő alakította ki mai állapotának alapjait. Az éghajlati és talajváltozások hatására különböző növénytípusok váltották egymást, így a láp egyszerre őriz jégkorszaki és jelenkori reliktumokat. Az itt található élőhelyek – homokpuszták, lápvilágok és ligeterdők – páratlan ökológiai sokféleséget teremtenek, ahol
több mint ezer növény- és csaknem hatezer állatfaj található, köztük olyan ritkaságok, mint a szibériai nőszirom vagy a hússzínű ujjaskosbor.
A láp földrajzilag a Nyírség peremén, Bátorliget község közelében található, Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegye keleti szélén. A terület nemcsak természeti értékei, hanem tudományos jelentősége miatt is kiemelkedő. Már 1914-ben felhívták a figyelmet egyedi növény- és állatvilágának keveredésére, ami tudományos kutatások és publikációk sorát indította el.
A láp körüli erdők és szélfútta homokdombok biztosítják az élőhelyek védelmét és változatosságát. A területet a különböző évszakokban a virágzó növények színpompája teszi lenyűgözővé, miközben számos védett és reliktumfaj biztosítja természeti különlegességét.
Lelépő, fotók: Habarics Béla