Sylvia Plachy magyar származású, New Yorkban élő fotográfus munkáiból nyílt kiállítás a Capa Központban.
A művésznő André Kertész barátjaként azon kevesek egyike, akik a humanista fotográfia hagyományát a 21. században hitelesen és korszerűen képviselik. A Capa Központban 2025. április 5. és augusztus 31. között látogatható Ajándékok a XX. századból és azon túl című tárlat nemcsak életművének áttekintése, hanem fényképeinek egy részét publikált formában is bemutatja.
Sok képről látható a kiállításra készített kópia és a megjelent változat is, más fotókkal, szövegekkel egybeszerkesztve.
Ez a komplex bemutatási mód az elkészült fotó történetébe kalauzolja a nézőt, és megmutatja jelentésének módosulásait a különböző megjelenési helyzetekben. Sylvia Plachy fia, a most már kétszeres Oscar-díjas Adrien Brody, édesanyja állandó modellje. A róla készült fotográfiái is szerves részei az életműnek.
„A fénykép olyasmi, amit érzek, sem, mint az, amit látok. Valami az alatt” – mondja Sylvia Plachy képeiről.
Érzékenysége és humanizmusa, mély emberközpontú szemlélete az alappillére minden tevékenységének. Magát is kiteszi a fotózott helyzeteknek, empátiával viszonyul a másikhoz, nem ítélkezik. Nem csak tudósít, annál mélyebbre lát. Nem ad végleges válaszokat, sokkal inkább gondolkodásra késztet. Érezni tanít. Tud és mer szembenézni a bűnössel, az esendővel. Látja a jót, a szépség törékenységét – és ezt fel is tudja mutatni mindannyiunk számára.
A fotográfusnak állandó rovata volt New York-i The Village Voice hetilap és a Metropolis formatervezési és építészeti magazinban, ahol az oldalpárra szerkesztett fotóanyagok hosszabb időszakokon keresztül megjelentek.
A mostani kiállításra Sylvia Plachy és Csizek Gabriella kurátor ezekből és az életmű egészéből válogattak.
Számos lapban publikált és képeiből könyveket szerkesztett. Első kötetét, a legendás Unguided Tour-t a The Village Voice-ban lévő, azonos című rovatának megjelent fotóiból és egyéb, a Voice számára készített munkáiból válogatta. Az album, mely egy Tom Waits lemezzel együtt került kiadásra, 1990-ben elnyerte az év legjobb publikációjának járó, az ICP (International Center of Photography) által adományozott Infinity-díjat. Harmadik kötete, a Signs & Relics a Metropolis magazin képválogatásaiból született és Wim Wenders bevezető szövegével jelent meg 2000-ben.
Fotográfiai munkásságát folyamatos sikerek és elismerések kísérik. 1977-ben Guggenheim-ösztöndíjat kapott. 2004-ben a WIPI (Women in Photography International) neki ítélte a Lucie-díjat, amelyet többek között Annie Leibovitz kapott meg 2003-ban. 2009-ben a Német Fotográfiai Szövetségtől (DGPh) Dr. Erich Salomon életműdíjat kapott fotóriporteri munkásságáért. Képeit közölték a Vogue-ban, a Camera Arts-ban, az Artforumban, a The New York Times-ban, a Granta-ban, a Grand Streetben, a Newsweekben, a Conde Nast Travelerben, a Metropolis Magazine-ban és a New Yorkerben is. Számos egyéni kiállítása volt világszerte, Tokiótól Los Angelesig. Műveit többek között a Guggenheim Múzeumban, a Museum of Modern Artban, a San Francisco Museum of Modern Artban és a párizsi Bibliothèque Nationale de France-ban is őrzik.
Lelépő, fotók: Capa Központ