Lelépő
Image default

Újabb borzalmas hatása a klímaváltozásnak: pusztulnak a lucfenyők Somoskőújfalu közelében

Az Ipoly Erdő Zrt. közleménye szerint az utóbbi években számos fenyves egészségi problémákkal küzd Somoskőújfalu térségében. Most lépéseket kell tenniük, ennek keretében pedig ideiglenesen korlátozzák a kirándulók áthaladását a túraútvonalakon.

A klímaváltozás és a szúbogarak okozzák a fenyvesek vesztét

A tűlevelűek különösen nehezen viselik a hómentes, enyhe teleket és a nyári hőhullámokat, mivel kevésbé hatékonyan képesek testükben tárolni a vizet, mint a lombos fafajok. A klímaváltozás okozta stressz következtében a lucfenyők legyengülnek,

így nem tudnak elegendő gyantát termelni a szúbogarak elleni védekezéshez.

Az egészséges lucfenyők hatékonyan küzdenek a szúbogár ellen. Azonban a legyengült példányok nem képesek megakadályozni a bogarak elszaporodását, ami végül a fenyvesek pusztulásához vezet.

Fakitermelési munkálatok miatt korlátozzák a kirándulók áthaladását

A károk felszámolása érdekében a területen fakitermelési munkálatok kezdődnek, melyek várhatóan 2-3 hétig tartanak. Bár a fakitermelő gépek ennyi idő alatt végeznek a munkálatokkal, a károsodott terület teljes tisztítása ennél hosszabb időt fog igénybe venni. A gépi munkálatok miatt a természetjárók áthaladását korlátozzák ezen időszak alatt.

Úgy tudni, tájékoztató táblákat helyeznek ki Somoskőújfalunál és Eresztvénynél.

Az Ipoly Erdő Zrt. hangsúlyozza, hogy a fakitermelési munkálatok célja a károsodott terület rehabilitációja és az erdő egészségének helyreállítása. Az intézkedések szükségesek ahhoz, hogy megakadályozzák a szúbogarak további terjedését és biztosítsák a fenyvesek hosszú távú fennmaradását.

A közlemény felhívja a figyelmet arra is, hogy a területet látogató természetjárók tartsák be az ideiglenes korlátozásokat, és

figyeljenek a kihelyezett táblákra a saját biztonságuk érdekében.

A klímaváltozás hatásai

Ez az eset is jól mutatja, hogy a klímaváltozás milyen súlyos hatással van az ökoszisztémákra. Az enyhe telek és a hőhullámok nem csak az emberek életét befolyásolják, hanem az erdők és az ott élő fajok túlélését is veszélyeztetik. A hosszú távú megoldások érdekében fontos a klímavédelemre irányuló erőfeszítések fokozása és a fenntartható erdőgazdálkodás elősegítése.

Korábban a Lelépő is megírta, Budapest környékének egyik legnagyobb látogatottságú turisztikai célpontja, a Rám-szakadék területén nemrégiben sziklaomlás történt. Az eset szintén a klímaváltozás számlájára volt írható. És bár nem járt személyi sérüléssel, azonban a közkedvelt szurdokot a Pilisi Parkerdő Zrt. ideiglenesen és bizonytalan időre lezárta.

Még az is elképzelhető, hogy soha többé nem kirándulhatunk a Rám-szakadékban – Interjú

Lelépő

Kapcsolódó