Ez a felfedezés nemcsak Magyarország, hanem az európai régészet számára is jelentős mérföldkő, hiszen új betekintést nyújt a bronzkori elit kultúrájába és annak szimbólumaiba.
Október közepétől a Magyar Nemzeti Múzeumban megtekinthető egy egészen különleges régészeti lelet, amely idén nyáron került elő a Somló-hegyen.
Az ékszer ritkaságát nemcsak kora, hanem érintetlensége és művészi kidolgozottsága is kiemeli.
A bronzkor egyik legjelentősebb kincslelete ez, amely a korszak elitjének életébe enged betekintést.
A lelet feltárása igazi szenzációnak számít, hiszen az európai régészettörténetben is egyedülálló darabról van szó. A bronzkori nyakék több mint 3000 éven keresztül rejtőzött a föld mélyén, míg a Magyar Nemzeti Múzeum régészei, dr. Tarbay János Gábor vezetésével, idén nyáron fel nem tárták.
Az elrejtett bronzkori kincs
A késő bronzkor végére (Kr.e. 1000–850) datált nyakék egy urnamezős stílusú korsóban került elő, amelyet több ezer más bronzékszer – karika, pityke, gyöngy és spirál – vett körül. A különleges tárgyak nem temetkezési helyről, hanem egy településhez közeli, vagy más különleges természeti környezetből származnak,
ezért a nyakék egykori elrejtésének pontos okai ismeretlenek.
A lelet egy olyan bronzkori nőé lehetett, aki a korabeli elit réteghez tartozott. Díszítése és stílusa a dunántúli urnamezős kultúra tárgyaihoz köthető, és szoros kapcsolatban áll a nyugat-közép-európai aranyművesség hagyományaival.
A régészeti feltárás során a szakemberek különleges gondossággal jártak el. Az augusztusi ásatások alkalmával egy több órán át tartó művelet eredményeképpen sikerült kiemelni a pompás nyakéket, amely most a nagyközönség számára is megcsodálható lesz. A hónap kincseként október közepétől a Magyar Nemzeti Múzeum Széchényi-termében kerül kiállításra, így minden látogató számára hozzáférhetővé válik a bronzkor egyik legnagyobb rejtélye.
Lelépő