Lelépő
Image default

Különleges élőlényre bukkanhatunk a Hortobágyot járva

A Magyar Rovartani Társaság szavazásán a sisakos sáska (Acrida ungarica) nyerte el a megtisztelő „Év rovara 2024” címet, maga mögé utasítva két másik versenyzőt, a csapó cserebogarat és a pusztai hangyalesőt.

A figyelemre méltó rovar nemcsak méretei és egyedi megjelenése miatt különleges, hanem azért is, mert az egyetlen rovarfaj, amely tudományos nevében Magyarország nevét viseli.

Egyedülálló név és történet

Habarics Béla, a Hortobágyi Nemzeti Park Igazgatóság természetvédelmi őrszolgálatának tagja a nemzeti park közösségi oldalán hívta fel a figyelmet arra, hogy a sisakos sáskát 1786-ban Johann Friedrich Wilhelm Herbst, német természettudós fedezte fel. Úgy tudni,

ő adta a fajnak a „ungarica” jelzőt, utalva arra, hogy az első példányokat Magyarországon gyűjtötte be.

A név a Linné által bevezetett kettős nevezéktan alapján született, amely az állatok tudományos osztályozásának egyik alapköve.

A sisakos sáska jellemzői

A sisakos sáska különleges rovar, amely méreteivel is kiemelkedik hazánkban. Testhossza 30-60 milliméter, színe pedig a zöldtől a világosbarnáig terjed. A nemzeti park leírása szerint a neve a fejformájára utal, hiszen erősen megnyúlt, kicsúcsosodott feje sisakra emlékeztet. Nagy, ovális szemei és hosszúkás teste alapján könnyen felismerhető. Elsősorban síksági homokterületeken él, ahol fűfélékkel táplálkozik.

Védett faj Magyarországon, természetvédelmi értéke 50.000 forint. Megőrzése fontos, hiszen élőhelyei egyre szűkülnek, a száraz homoki területek csökkenése veszélyezteti populációját.

Lelépő, fotók: Habarics Béla

Kapcsolódó