Lelépő
Image default

Egészen különleges, genetikai rendellenesség miatt hófehér fekete rigót fotóztak a Bükkben

A pigmenthiányos élőlények ritkák a természetben. A madarak esetében is érdekes jelenség, melyet szívesen figyelnek meg és dokumentálnak.

Egy mezőkövesdi madárbaráttól, Sebe Nándortól kapta a Bükki Nemzeti Park Igazgatósága azokat a fotókat, melyek egy fehér fekete rigóról készültek. Annak ellenére, hogy a hófehér madár látványa szokatlan, a nemzeti parkhoz minden évben kerül bejelentés vagy megfigyelés egy-egy festékhiányos példányról.

A képeken látható madár tehát nem albínó, hanem úgynevezett leucisztikus (festékhiányos) példányok. A pigmenthiány okozta eltérő színezet mögött egy genetikai rendellenesség húzódik meg.

a fehér színű fekete rigóknál valamilyen nyomelem hiánya.

Ezzel szemben az albínó madaraknak teljesen hiányzik a melanin, ezért tollaik fehérek, szemeik pedig vörösek vagy rózsaszínűek lehetnek.

A leucisztikus madarak viszonylag ritka jelenségnek számítanak, és az adott fajokban gyakoriságuk eltérő lehet. Néhány pigmenthiányos madár képes túlélni és szaporodni, míg másoknak a tollszín hiánya miatt nehezített lehet az életük. A Bükki Nemzeti Park tájékoztatása szerint, egyes megfigyelések alapján a

fajtársakat zavarhatja is ez a „különleges” megjelenés, és arrébb zavarhatják társukat.

A fekete rigó hazánkban védett madár, pénzben kifejezett természetvédelmi értéke huszonötezer forint.

Pigmenthiányos és albínó madarak különféle fajok között is feltűnhetnek, galambok, pávák, verebek és baglyok közötti s figyeltek már meg ilyen példányokat. Bár ritkák, természetes élőhelyükön gyakran kitűnnek különleges megjelenésükkel.

Egy varázslatos nyári madárlesre tökéletesen alkalmas a Péteri-tó is, ahol tavasszal adtak át új kilátókat, madármegfigyelő állomásokat és tanösvényt.

Lelépő, fotók: Bükki Nemzeti Park Facebook oldala

Kapcsolódó