A Péterhalmi-erdő a Főváros pesti oldalának erdői közül az egyik legnagyobb egybefüggő erdőterület. A Pilisi Parkerdő ezt az erdőt évtizedek óta parkerdőként kezeli a XVIII. kerület önkormányzatának támogatásával, 2021 óta pedig a Budapest erdőinek ökológiai és klímavédelmi értékeinek megőrzésére és gyarapítására irányuló Városierdő-fejlesztési Programjának egyik legfontosabb helyszíne.
A Péterhalmi erdő 1950-es, 60-as években az erdész elődök által telepített erdő, amelynek még lábon álló, eredeti faállománya elöregedett és a különféle, nagyvárosi környezet okozta károsító hatásoknak erősen kitett (zaj-, füst- és porterhelés, antropogén terhelés, extrém hőhatás, vízhiány).
A klímaváltozás negatív hatásai a pesti oldali erdőkhöz hasonlóan a Péterhalmi erdőt is erősen érintik, állapotát a folyamatosan csökkenő talajvízszint, az egyre gyakoribb aszályos időszakok, valamint az egyenetlen éves csapadékeloszlás következményeként a fák csúcsszáradása, legyengülése és az egyéb károsítók (rovarok és gombák) elleni gyenge védekezőképesség határozza meg.
A Péterhalmi-erdő nincs egyszerű helyzetben, állapota romlik. A Pilisi Parkerdő a Városierdő-fejlesztési Program egyik megalapozó szakmai lépéseként az Erdészeti Tudományos Intézettel közösen műholdfelvételeken és klímakutatásokon alapuló úgynevezett klímaszcenáriókat készített a Főváros erdőterületeire. Ebből kiderült, hogy
a pesti oldali erdők esetében komoly beavatkozások és ráfordítások nélkül 30-50 éven belül sajnos akár az erdők megmaradása is kérdéses.
A Parkerdő a városierdő-kezelés során a lehető legtermészetközelibb módszereket alkalmazza a megújuló erdő változatossága, biodiverzitása érdekében. Ez a csemeteültetésnél azt jelenti, hogy egy-egy területre relatíve sok csemetét ültet el, így létrejöhet közöttük az a természeti körülmények között működő szelekciós verseny.
Ebben az adott termőhelyhez, mikroklímához legjobban alkalmazkodó egyedek kerülnek ki győztesen, míg a többiek elpusztulnak.
Ez a magyarázata annak, hogy a Péterhalmi-erdőben a felújítás alatt lévő erdőrészletekben a látogatók számos elültetett és száradó facsemetével találkoznak.
A fővárosi erdők megőrzése és fejlesztése abszolút közügy, amelyet jelenleg a Pilisi Parkerdő saját gazdálkodásának forrásaiból, valamint a zöldebb jövő iránt elkötelezett önkormányzatok és vállalatok hozzájárulásainak köszönhetően végez. Budapest városi erdőinek megőrzése érdekében az anyagi források mellett kiemelt szerepe van a társadalom és a helyi közösségek támogató érdeklődésének és együttműködésének is.
Lelépő, címlapfotó: Pilisi Parkerdő