Nemzeti Fotóművészeti Múzeum nyílik 2025-ben a Városliget mellett, az egykori Klösz-villa épületében. Ezt jelentette be a kulturális és innovációs miniszter Budapesten.
Régi hiányosságot pótolnak a Nemzeti Fotóművészeti Múzeummal
„Veress Ferenc nemzetközi hírű fotográfus, a szakma első szaklapjának alapítója 1881-ben nyílt levelet fogalmazott meg egy budapesti fotográfiai múzeum létrehozása érdekében. Évtizedekkel később, 1957-ben a Magyar Nemzeti Galéria azzal utasította el a Magyar Fotóművészek Szövetsége kezdeményezését, a fotógyűjtemény bekerülését a múzeumba” – mondta budapesti sajtótájékoztatóján Baki Péter, a Magyar Fotográfiai Múzeum igazgatója. Hozzátette:
akkor úgy vélekedtek, a fotóművészet nem tartozik a képzőművészetek körébe.
Mint elhangzott, a múzeum a kilencvenes évek elején Kecskeméten, az egykori ortodox zsinagóga épületében kapott otthont. Itt alapítványi fenntartásban, kevesebb mint háromszáz négyzetméteren működött napjainkig.
Méltó helyre kerül, a Szépművészeti Múzeum kötelékébe
A kurátor szerint a Liget Budapest Projekt kereteibe illeszkedő, leendő Nemzeti Fotóművészeti Múzeum oda fog tartozni, ahová a magyar fotóművészek mindig is gondolták. A Szépművészeti Múzeum intézményi keretei között
a legnagyobb és legfontosabb nemzeti képzőművészeti gyűjteményünk része lesz.
A Magyar Fotográfiai Múzeum hétszázezer darabos kollekciója közgyűjtemény lesz. A fotómúzeum gyűjteményének egyik legfontosabb része a Magyarországról elszármazott fotográfusok alkotásai. Ezek közé tartozik például
André Kertész, Moholy-Nagy László, Brassai, Martin Munkácsi, illetve Robert Capa fotográfiái.
Ezen túlmenően a Magyar Fotográfiai Múzeum gyűjteménye elsősorban a Magyarországon alkotott és alkotó fotográfusok, fotóművészek tárgyait őrzi, életművüket feldolgozza, valamint bemutatja.
A fotómúzeum művészileg legmarkánsabb gyűjteménye a két világháború közti magyar fotográfusokhoz köthető. A gyűjtemény nem csupán a 19. és 20. századi alkotóktól, hanem a kortárs alkotóktól is teljességre törekvő módon gyűjt alkotásokat.
Háromezer négyzetméteren várja majd a látogatókat
A 2025-ben megnyíló Nemzeti Fotóművészeti Múzeumban több mint ezer négyzetméternyi kiállítótér, szakkönyvtár, múzeumpedagógiai foglalkoztatók és szakmai rendezvények is helyet kapnak.
Baán László, a Liget Budapest projekt miniszteri biztosa elmondta: a Városligeti fasor legvégén található épületben, a volt Klösz-villában 2025-től több mint háromezer négyzetméteres területen fog működni a Nemzeti Fotóművészeti Múzeum, a Szépművészeti Múzeum tagintézményeként. Rámutatott:
a fotóművészet nemzeti intézményének megvalósítása a kezdetektől fogja a Liget Budapest projekt egyik legfontosabb célkitűzése volt.
„A fotóművészet hazaérkezik a Városligetbe, ahol Nemzeti Fotóművészeti Múzeumként végleges otthona lesz” – hangsúlyozta Baán László.
Csák János kulturális és innovációs miniszter pedig a sajtónak nyilatkozva kiemelte: 2025-től végre méltó helyen tudják bemutatni azt a hagyományt, világszínvonalú örökséget, óriási teljesítményt, amit a magyar fotográfusok az elmúlt százhetven évben felmutattak.
Lelépő, fotók: Liget Budapest