Neszmélyi Emil neve egyet jelent a határokat nem ismerő elszántsággal és a természet legzordabb kihívásainak leküzdésével. A magyar extrém sportoló, aki már számos rekordot tudhat magáénak, jelenleg az Antarktisz fagyos tájain küzd, hogy a Déli-sark gyalogos elérésével újabb lépést tegyen a világ egyik legnehezebb expedíciós sorozata, a Felfedező Grand Slam és a Három Pólus Kihívás teljesítése felé.
Ahogyan azt a Lelépő korábban már megírta, december 12-én, születésnapján jelentette be Neszmélyi Emil, hogy 2024. december 3-án elindult a Felfedező Grand Slam és a Három Pólus Kihívás utolsó előtti állomása felé, ami
a Déli-sark gyalogos elérését jelenti az Antarktisz – azon belül az Antarktika – partvonalától.
Akkor úgy fogalmazott, „közel 1000 kilométer vár rám északi stílusú túrasível azon a kihíváson, ami földünk legdélebbi pontját gyalog célozza elérni.”
Az extrém sportoló időről időre bejelentkezik közösségi oldalán, ahol egészségi állapotáról és az expedíció alakulásáról is hírt ad. A legfrissebb tájékoztatás szerint már 530 kilométert teljesített, azaz mind időben, mind távban túl van az út felén.
„Karácsonyt is ünnepeltük, hóból még karácsonyfát is készítettünk és előkerültek az eddig a szánokban rejtegetett ajándékok is. Felejthetetlen élmény volt így ünnepelni” – írja a Facebookon. Hozzáteszi, átesett egy kisebb betegségen, amit lábon sikeresen ki tudott hordani,
így az nem veszélyeztette az expedíció sikerességét.
A következő szakaszban elmondása szerint rengeteg nagy sastrugi (erős szél által kreált számtalan hógerinc) keresztezi majd az útjukat, ami jelentősen le fogja lassítani Neszmélyi Emilt és az expedíció többi tagját. Jelenleg nagyjából 1945 méteres magasságban vannak, de még közel ezer métert fognak fölfelé is teljesíteni a célig.
„Tegnap egy kisebb meteorit becsapódást is láttunk menet közben, ami tőlünk 5-6 km távolságra történt. Nem mentünk oda megvizsgálni, mert egyrészt az idő szorít, másrészt az Antarktisz Egyezmény alapján nem hozható el semmi hasonló a kontinensről, mindent érintetlenül kell hagyni” – magyarázza. Kiemeli, a hideg egyre nagyobb gyakran átlépi a -20°C határt.
Az expedícióval kapcsolatos további hírek ebben és ebben a cikkünkben olvashatók.
Lelépő, fotók: Neszmélyi Emil Facebook oldala