Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ közösségi oldalán hívta fel a figyelmet a kullancsok által terjesztett betegségekre. Mindemellett hasznos tanácsokat is megfogalmaztak a kullancsok eltávolítására, és tévhitekkel is leszámoltak.
„A kullancsok számos betegséget terjesztenek. Magyarországon a Lyme-kór és a vírusos agyhártya/agyvelőgyulladás (meningo-encephalitis) a két leggyakoribb kullancs által terjesztett betegség” – írják.
Ezt tegyük kullancscsípés esetén
A kullancsot fontos minél hamarabb eltávolítani, mivel a kórokozók átvitelének esélye az eltelt idővel nő.
A szakszerű eltávolítás eszköze a kullancseltávolító kanál, amely gyötrés- és fertőzésveszély-mentesen távolítja el a vérszívót. Ha nem áll rendelkezésre kanál, csipesszel, szükség esetén cérnával vagy akár körömmel is eltávolítható a kullancs. Bármilyen módszert is használunk,
a kullancsot a bőrhöz legközelebb eső részén fogjuk meg, az utótestét ne nyomjuk össze!
Ezt NE tegyük, ha megcsíp a kullancs
A kullancsot eltávolításkor tilos lekenni zsírral vagy olajjal! Ez egy hosszú ideje a köztudatban lévő tévhit, ami komoly veszélyeket rejthet és többet árt, mint használ. Az olaj hatására ugyanis a kullancsfuldokolni kezd, és fertőző nyálat ürít az áldozatába.
Erre figyeljünk a kullancscsípés után
- Ha a csípés helyén legalább öt centiméter átmérőjű vöröses vagy kékeslilás bőrpír jelentkezik, azonnal háziorvoshoz kell fordulni.
- Ha bőrpír nem jelentkezett, de a kullancscsípés utáni néhány hétben egyéb tüneteket (pl. láz, fejfájás, izom és ízületi fájdalom stb.) észlelünk, szintén orvoshoz kell menni.
- Ha szívdobogásérzés, bénulás, nehézlégzés vagy súlyos fejfájás jelentkezik a sürgősségi ügyeletet kell felkeresni, vagy a mentőket szükséges hívni.
Ezt olvastad már?
Tucatnyi kullancs tapadt egy kiránduló lábára, a trükkjének köszönhetően ezek a vérszívók nem jutottak el a bőrére a ruházatán keresztül.
Ezzel az egyetlen egyszerű trükkel megelőzhető, hogy kullancs másszon beléd a kirándulás során
Lelépő