Két nagyobb csapatban, összesen mintegy ezer kék galamb tartózkodik jelenleg a Körös-Maros Nemzeti Park Dévaványai-Ecsegi puszták részterületén.
A nemzeti park tájékoztatása szerint a védett kék galambok a középhegységekben fészkelnek, az Alföldön csak téli vendégek.
„Igaz, akadnak kivételek. A Körös-Maros Nemzeti Park Kis-Sárrét részterületén például az utóbbi évtizedben költött néhány pár kék galamb” – emelik ki. Hozzáteszik, a Dévaványai-Ecsegi pusztákra ősszel általában ezer-ezerötszáz példány érkezik telelni. Úgy tudni, nappal népes csapatokban járnak ki a napraforgó tarlókra, ugarokra, az éjszakát pedig elhagyott tanyahelyek facsoportjain töltik.
„Az embert, a lakott területeket kerülik” – magyarázzák a nemzeti park szakértői. Megfigyeléseik szerint mindig nagy csapatokban mozognak, ami tulajdonképpen védekező mechanizmusnak tekinthető, így akarják megnehezíteni a rájuk vadászó sólyomfélék dolgát.
A kék galambok esetenként örvös galambokkal is vegyülnek, de ezek nagy része mostanra már elhagyta hazánk területét.
„Néha bíbicekkel együtt látjuk őket a tarlókon, mivel ugyanaz a táplálékuk” – hangsúlyozzák.
A Körös-Maros Nemzeti Park leírása szerint rendszerint már februárban elhagyják az alföldi tájakat, visszaindulnak költőhelyeikre. Legtöbbször fekete harkályok által vájt odúkban költenek. Érdekesség, hogy évente akár 3-4 fészekaljat is felnevelnek, és már akkor lerakják következő tojásaikat, amikor az előző fiókák még ki sem repültek.
Magyar Állatvédelem, fotó: Körös-Maros Nemzeti Park