A történelmi kertek és parkok nem csupán esztétikai értéket képviselnek, hanem ökológiai szempontból is kiemelkedő jelentőséggel bírnak. A Gödöllői Királyi Kastély parkjának ikonikus mammutfenyői hosszú évtizedek óta meghatározó elemei a kastélykert látképének, azonban a klímaváltozás hatásai ezeket a különleges fákat sem kímélik.
A Gödöllői Királyi Kastély egyik büszkesége, a Királypavilont kísérő, közel 140 éves mammutfenyők – főként a klímaváltozásból eredő szárazodásnak köszönhetően – erősen legyengült állapotba került. Erről számol be közösségi oldalán a Gödöllői Királyi kastély. A legyengülés megállítását olyan természet alapú megoldásokkal (komplex, hálózatos beavatkozás sorozattal) igyekeznek a szakemberek megállítani, mely a Zöld Kastélyprogramban is megfogalmazott fenntarthatósági alapelveknek maximálisan megfelel.
A hivatalos tájékoztatás szerint három lépésben zajlik a munka. A szakemberek a legyengültség miatt gombásodó és elszáradt gally-levél részektől szakszerű faápoló munkálatokkal szabadították meg a koronát. Ezt követően történt a gyökérzetkímélő talajlazítás, aminek során a kiszáradt és tömörödött talajt fellazították és szerves anyagot, segítő symbionta gyökérgombát valamint tápanyagot juttatak a gyökérzóna leromlott talajának javítására.
A harmadik szakaszban valósul meg a teraszolt rézsűtelevény kialakítása. A gyökérzet támogatását egymáshoz kapcsolódó szervesanyag és vízciklus optimalizálásával éri el. Az ehhez kívánatos talajélet beindításához biológiai (televény) és fizikai (teraszok) természetvédelmi-biotechnikai alakítást hajtanak végre.
„A Fenti Természet Alapú megoldás az esővíz megtartása és talajba juttatása, valamint a szervesanyag alapú élő talajhálózat (baktériumok, gombafonalak, gyökérszőrök kapcsolat rendszere) kiépülése következtében javulást várunk mammutfenyőnk állapotában” – írják. Hozzáteszik, a fenti sürgős beavatkozási rendszert a közeli jövőre tervezett további életfeltételjavító ökológiai lépések követik majd.
Lelépő, fotó: Gödöllői Királyi Kastély Facebook oldala