Lelépő

Különleges felfedezés a Vértesben: új állatfajra bukkantak a szakértők

A Vértes mélyén, egy elhagyatott pincében különleges felfedezés történt a közelmúltban: a Duna-Ipoly Nemzeti Park szakemberei először azonosították a hosszúszárnyú denevér egy példányát a térségben téli időszakban. A ritka és fokozottan védett faj eddig csak nyári megfigyelések alapján volt ismert a környéken, így a mostani felfedezés nemcsak a kutatók, hanem a természetjárók számára is izgalmas hír.

A Vértes titkai: földalatti világ a denevérek birodalmában

A Vértes nem csupán vadregényes túraútvonalaival és mesés panorámáival csábítja a kirándulókat, hanem rejtett földalatti élőhelyeivel is, ahol a természet egy kevésbé ismert arca tárul elénk. A nemzeti park természetvédelmi őrei évről évre elvégzik a téli denevérmonitoringot, amelynek során elhagyatott pincéket, barlangokat és egykori katonai bunkereket kutatnak fel. Ezek az élőhelyek kulcsszerepet játszanak a denevérek telelésében, hiszen állandó hőmérsékletet és zavartalan nyugalmat biztosítanak számukra.

A február 6-i felmérés során a nemzeti park tájékoztatása szerint összesen 14 földalatti telelőhelyet ellenőriztek, és a Gánt közelében található Szikla-pincében egy valódi ritkaságra bukkantak. A szakemberek 7 kis patkósdenevér (Rhinolophus hipposideros) és 1 nagyfülű denevér (Myotis bechsteinii) mellett egy hosszúszárnyú denevért is találtak, amelyről eddig nem volt téli előfordulási adat a Vértesből.

Mitől különleges a hosszúszárnyú denevér?

A hosszúszárnyú denevér az egyik leggyorsabb és legmozgékonyabb denevérfaj Európában. Szinte folyamatosan úton van, és nagy távolságokat képes megtenni egyetlen éjszaka alatt. Éppen ezért rendkívül nehéz megfigyelni és nyomon követni. Magyarországon fokozottan védett faj, amelynek megőrzése kiemelt jelentőségű a hazai természetvédelem számára.

A hosszúszárnyú denevérek általában barlangok mélyén vagy elhagyatott épületek rejtett zugaiban húzzák meg magukat,

ezért a mostani felfedezés nemcsak a faj helyi jelenlétére, hanem annak rejtőzködő életmódjára vonatkozóan is új megvilágításba helyezi a kutatók ismereteit.

Barangolás a denevérek nyomában

A Vértes nemcsak a természetvédelmi szakembereknek, hanem az aktív kikapcsolódásra vágyó turistáknak is rengeteg izgalmat tartogat. Az itt található barlangok, sziklaüregek és földalatti járatok izgalmas világot rejtenek, amelyek egykor embereknek, ma pedig számos vadon élő állatnak nyújtanak otthont.

Ha valaki szívesen fedezné fel a Vértes rejtett kincseit, akkor érdemes ellátogatni a térség népszerű túraútvonalaihoz, ahol vezetett túrákon is részt vehet, vagy egyénileg barangolhat a lenyűgöző sziklás vidékeken. A természetvédelmi területek látogatása során ugyanakkor fontos, hogy tiszteletben tartsuk az élővilág nyugalmát, különösen a barlangokban és földalatti üregekben pihenő állatokat.

Lelépő

Kapcsolódó