Lelépő
Image default

Hét megrendítő tény a Fiumei úti sírkert 21-es parcellájáról, amelyet csak kevesen ismernek

A magyar történelem egyik legdrámaibb korszakának mementója a Fiumei úti sírkert 21-es parcellája, amely az 1956-os forradalom hősi halottainak és civil áldozatainak végső nyughelye. Bár ma már nemzeti emlékhely, hosszú évtizedeken át az elhallgatás és a történelemhamisítás jelképe volt. A kommunista diktatúra mindent megtett azért, hogy a forradalom áldozatainak sírjai feledésbe merüljenek.

Az alábbiakban hét kevésbé ismert tényt mutatunk be erről a különleges temetői parcelláról.

1. Hivatalosan csak 1990-ben vált emlékhellyé

Bár az 1956-os forradalom leverése után az áldozatok közül sokakat ide temettek, a sírkertet hosszú ideig elhanyagolták, bozóttal vették körbe, és szigorúan ellenőrizték, ki látogathatja. Csak a rendszerváltás után, 1990-ben ismerték el hivatalosan is nemzeti emlékhelyként.

2. Kezdetben a harcok mindkét oldalán elesetteket itt temették el

A 21-es parcellában az utcai harcokban elesett szabadságharcosok mellett az elnyomó rendszer szolgálatában állók is nyugodtak. A kommunista hatalom 1957-ben azonban kihantoltatta saját halottjait, és külön temetőrészt alakított ki számukra.

3. A 1956-os sírok nyomtalan eltüntetésére is kísérletet tettek

1982-ben az állampárt arra hivatkozva, hogy lejárt a 25 éves porladási idő, felszólította a hozzátartozókat, hogy szállíttassák el szeretteik földi maradványait. Bár néhány család élt a lehetőséggel, a teljes sírhelyfelszámolás végül nem valósult meg.

4. A 21-es parcellát hosszú évtizedeken át bozót borította

Az államhatalom igyekezett elérni, hogy az emberek ne tudjanak megemlékezni a forradalom áldozatairól. A sírok körül elhanyagolt növényzet burjánzott, az egykori temetkezési helyek sokszor már nem is voltak felismerhetők.

5. A rendszerváltás előtt civilek kezdték el rendbe tenni a sírkertet

A Politikai Foglyok Országos Szövetsége 1989-ben karolta fel a parcella ügyét. Önkéntesek és hozzátartozók összefogásával tisztították meg a területet, hogy méltó módon lehessen emlékezni a hősökre.

6. Az ismeretlen áldozatoknak is állítottak emléket a 21-es parcellában

A rendezés során számos jelképes síremléket is felállítottak, például az „N. N.” feliratú kőtáblákat, amelyek az ismeretlen áldozatokra emlékeztetnek.

7. A sírkertben ma két különálló rész található

A parcella egyik felében az 1956-os harcok idején elhunyt áldozatok nyugszanak, itt áll a központi emlékmű. A másik felében pedig azok a hősök kaptak végső nyughelyet, akik később hunytak el, de életükben részt vettek a forradalom eseményeiben.

Lelépő, fotók: Fiumei úti sírkert Facebook oldala

Kapcsolódó